Sekrety udanej aranżacji salonu – jak dobrać zegar do kominka?

Piękny zegar to nie tylko użyteczne narzędzie, służące kontroli upływu czasu, ale także wspaniały element dekoracyjny. Szukając zegara do salonu możemy zdecydować się na taki, który niemal niedostrzegalnie wpasuje się w ogólny charakter wnętrza, albo taki, który będzie dominującym elementem dekoracyjnym pomieszczenia.

zegar

Zegar kominkowy tylko do kominka?

Zegary kominkowe początkowo faktycznie przeznaczone były wyłącznie do zdobienia kominków – opowiada ekspert z firmy Demus, jednak powstanie pierwszych tego typu czasomierzy datuje się na XVIII wiek, w którym większość ogrzewanych pomieszczeń posiadała własne palenisko. Z powodu rozwoju bardziej funkcjonalnych i ekonomicznych sposobów ogrzewania budynków, kominki stanowią dziś właściwie rzadkość.

Tymczasem zegary kominkowe nie odchodzą do lamusa. Ze względu na swoje piękno i funkcjonalność mechanizmu skrytego w niewielkiej obudowie, zaskarbiły sobie przychylność dekoratorów wnętrz, by usadowić się wygodnie na komodach i niewysokich szafkach. Jak dobrać zegar kominkowy do wnętrza salonu czy sypialni?

Jaki kominek, taki zegarek

Szczęśliwy posiadacz kominka wybierając zegarek, który na nim stanie, powinien dopasować stylistykę czasomierza do wykończenia obudowy paleniska. Gustownym zwieńczeniem nowoczesnego, prostego kominka będzie oszczędny w designie zegar w skromnej obudowie, najlepiej wykonanej z materiałów podobnych do tych użytych w obudowie kominka.

Inaczej sprawy się mają w przypadku kominków klasycznych z masywnym, zdobionym wykończeniem z kamienia. Tu idealnie sprawdzi się najpopularniejszy model klasycznego zegara w drewnianej, niezbyt zdobnej obudowie, ale np. wykończonej złotymi okuciami.

Na jeszcze inną aranżację pozwalają kominki klasyczne, ale pozbawione nadmiernej ilości elementów dekoracyjnych. Tu możemy pozwolić sobie na większą ekstrawagancję i sięgnięcie po stylowe zegary, np. tzw. zegary figuralne – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego ADLER-Zegary.

Mechanizmy zegarów kominkowych

Kolejną, bardzo istotną kwestią przy wyborze zegara do salonu czy sypialni jest mechanizm jego działania. Tradycyjne zegary kominkowe posiadają mechanizm sprężynowy, który wymaga nakręcania w regularnych odstępach czasu, np. raz na 30 dni. Drugie rozwiązanie stanowi mechanizm kwarcowy, który uchodzi za wygodniejszy, ponieważ pozwala na bezobsługowe korzystanie z zegara przez okres kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy w zależności od jakości baterii.