Sauna w mieszkaniu. Inwestycja warta rozważenia?

Korzystanie z sauny opiera się na naprzemiennym nagrzewaniu i oziębianiu ciała. Temperatura powierzchni skóry w saunie rośnie do maksymalnie 41 stopni Celsjusza, co powoduje większe wydzielanie potu razem z toksynami nagromadzonymi w organizmie. Dla kobiet taka kuracja ma zalety również pod względem kosmetycznym. Dodatkowo sauna sprzyja odchudzaniu.

Co powinna mieć dobra sauna?

Sauną nazywa się potocznie kabinę lub miejsce, w którym się ona znajduje. Kabina instalowana jest w osobnym pomieszczeniu, ale czasem obok może znajdować się prysznic. Idealnie, gdy w danym wnętrzu są dodatkowo fotele czy leżanka. Oczywiście do pomieszczenia z sauną należy doprowadzić ciepłą i zimną wodę i zapewnić mu odpływ. Do podłączenia pieca konieczna jest instalacja elektryczna. Sauna domowa powinna mieć ponadto odpowiednią wentylację. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku przede wszystkim wentylacja w samej kabinie. W czasie pobytu w saunie człowiek musi mieć zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Z założenia kąpiel w saunie powinna kończyć się chłodzeniem ciała, co ma na celu zahamowanie wzmożonego procesu pocenia się.

Komu warto powierzyć budowę i instalację sauny?

Instalowaniem sauny i wszystkimi urządzeniami zająć musi się fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia. Na terenie Warszawy i w jej okolicach często polecaną firmą z tej branży jest SF Sauny. Trzeba przy tym zachować pewien odstęp między samą kabiną a ścianą danego pomieszczenia. Zapobiega to bowiem gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznych jej ściankach. Obecnie na rynku dostępne są piece o zróżnicowanej mocy, bez problemu można więc wybrać model odpowiedni do wielkości danego urządzenia. Do wyboru są piece elektryczne klasyczne i piece nowej generacji – kombi. Te pierwsze nie posiadają wbudowanego generatora pary. W razie potrzeby trzeba go wiec podłączyć na zewnątrz kabiny.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie sauny?

Piece typu kombi mają od razu wbudowany generator pary. Są one nieco droższe, ale nie trzeba dodatkowo kupować generatora i go montować. Ponadto takie piece dodatkowo posiadają pojemnik na zioła. Te poddane działaniu pary wodnej wydzielają przyjemny zapach, który sprzyja odpoczynkowi. Dzięki takiemu piecowi w warunkach domowych można więc korzystać z sauny suchej, mokrej i parowo-ziołowej w zależności od potrzeb. Oczywiście podczas zakupu samego pieca do sauny, trzeba upewnić się, że posiada on znak CE obowiązujący w Europie. Warto też zapoznać się z warunkami gwarancji. Renomowane firmy udzielają jej aż na 5 lat.

śr. ocena 5 / głosów 5