Różnice między roletami zewnętrznymi a wewnętrznymi

Sposobów na osłanianie okien, w celu ograniczenia dostępu światła słonecznego do wnętrz oraz odgrodzenia się od spojrzeń spoza budynku, znamy obecnie wiele. W charakterze okiennego systemu osłonowego można wykorzystać właśnie rolety. Te stosowane we wnętrzach stanowią alternatywę dla firanek oraz zasłon i wykorzystywane są chętnie w minimalistycznych aranżacjach. Czym różnią się od rolet zewnętrznych?

Popularne rolety okienne pełnią wiele funkcji: pozwalają zacienić pomieszczenia w skwarne dni lata, osłaniają domowników przez wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, stanowią piękną ozdobę. Niektóre rolety dają też skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. Wyjaśniamy, czym oprócz miejsca montażu różnią się między sobą rolety wewnętrzne i zewnętrzne, a także w jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne rozwiązania.

Rolety wewnętrzne

Rolety montowane we wnętrzach wykonywane są z różnych rodzajów tkanin. Obecnie klienci mogą wybierać spośród materiałów w rozmaitych barwach i wzorach, a także o różnym stopniu przepuszczalności światła. Przesłony wewnętrzne występują w wielu odmianach, mamy więc np. imponujące rolety rzymskie, plisowane i wiele innych.

W przypadku rolet wewnętrznych ogromną rolę odgrywa estetyka. Wykonane z pięknych, często barwnych i fantazyjnie wymodelowanych tkanin, stają się ważnym elementem dekoracyjnym. Pozwalają nie tylko przesłonić okno, gdy zachodzi taka potrzeba, ale także zdobią jego bezpośrednie otoczenie – opowiada specjalista z firmy Ambit.

Rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych służy przede wszystkim bezpieczeństwu. Takie przesłony  produkowane są z trwałych materiałów, a więc np. z aluminium bądź twardego PVC. Użycie innego materiału sprawia, że są też znacznie cięższe, co z kolei wymaga sięgnięcia po solidniejsze, sprawniejsze i bardziej zaawansowane systemy obsługi rolet.

Rolety zewnętrzne montowane są w specjalnych kasetach, które z kolei instaluje się na elewacji budynku – nad wnęką okienną lub bezpośrednio do okna. Niektórzy producenci oferują swoim klientom systemy okien z roletami zewnętrznymi. Przykładem może być linia Harmony Line od DAKO. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia montaż całej stolarki i pozwala obniżyć koszty inwestycji w zabezpieczenia.

Trwałe, a jednocześnie bardzo eleganckie rolety zewnętrzne są świetnym zamiennikiem dla surowych i zdecydowanie nieprzyjemnych krat, jakie wciąż możemy spotkać na dolnych kondygnacjach budynków w niektórych miastach. Rolety zewnętrzne zdecydowanie warto montować na oknach parterowych domów prywatnych, a także w celu zabezpieczenia lokali usługowych. Osłony montowane wewnątrz należy traktować przede wszystkim jako ozdobę.

śr. ocena 5 / głosów 5