Rolety wewnętrzne – funkcje i znaczenie

Rolety cieszą się dużym powodzeniem jako znacznie praktyczniejsza alternatywa dla zasłon. Dostępne w setkach wariantów kolorystycznych, różniące się budową i sposobem montażu, nie tylko idealne dopasowują się do potrzeb praktycznych użytkowników. Są też ważnym elementem aranżacji wnętrz – tworzą dekorację okien. Poznaj najważniejsze funkcje rolet wewnętrznych oraz ich znaczenie.

Charakterystyka i rodzaje rolet

Rolety są przesłonami okiennymi o bardzo długiej historii. Ich prekursorki były wykorzystywane jeszcze w starożytności. W zamierzchłych czasach w Egipcie i Japonii do zakrywania otworów okiennych wykorzystywano specjalne zasłony, opuszczane i podnoszone za pomocą drążków. Na przestrzeni tysięcy lat ewoluowała zarówno budowa rolet, jak i ich znaczenie. Obecnie wykorzystywane modele są najczęściej wykonywane z tkanin nawiniętych na rolki, które umieszcza się w specjalnych kasetach. Obok materiałów tekstylnych do produkcji stosuje się też tworzywa oraz specjalne tkaniny powlekane, które zatrzymują niemal 100% światła. Nowoczesne rolety wewnętrzne różnią się też między sobą wyglądem. Jest on uzależniony od sposobu mocowania tkaniny oraz wykorzystanych do tego celu dodatkowych elementów i akcesoriów. W ofercie firmy Pendragon, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu rolet, można znaleźć modele w kasetach i prowadnicach lub podwieszane, wykonane z rozmaitych rodzajów tkanin w ponad 250 wzorach. Wśród rolet wewnętrznych wyróżniają się warianty typu dzień-noc, a także rolety rzymskie, austriackie, plisowane, do okien dachowych czy miniroletki.

Funkcje współczesnych rolet wewnętrznych

W przeszłości rolety najprawdopodobniej pełniły głównie funkcje dekoracyjne. Potwierdzają to zachowane do dziś w kolekcjach muzealnych konstrukcje okienne, które przyciągają uwagę bogatymi i pięknymi zdobieniami. Rozwój miast i typowej dla nich ciasnej zabudowy sprawiły, że pojawiły się nowe potrzeby. W związku z tym rolety przejęły również funkcje zasłon okiennych, które miały izolować wnętrza domu przed spojrzeniami przypadkowych przechodniów. Dziś zamiłowanie do szeroko pojmowanego komfortu sprawia, że zasłaniamy okna nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale również przed promieniami słońca czy światłem ulicznych latarń. Reasumując, do najważniejszych funkcji rolet wewnętrznych można zaliczyć:

  • ochronę wnętrza domu przed nagrzewaniem promieniami słońca, w tym pomieszczeń na poddaszu z oknem dachowym,
  • ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV (blaknięcie tkanin i farby na ścianach),
  • zapewnienie większego komfortu termicznego zimą (zmniejszenie strat ciepła, oszczędności w wydatkach na ogrzewanie),
  • zapewnienie intymności wnętrz,
  • zaciemnienie sypialni w nocy – zwiększenie komfortu nocnego wypoczynku,
  • zaciemnienie pomieszczeń na potrzeby oglądania filmu czy prezentacji multimedialnej,
  • dekorowanie okna.

Większość wymienianych funkcji wynika z zastosowania różnych typów tkanin. Przykładowo specjalne materiały podgumowane silver nie tylko zatrzymują niemal 100% światła dziennego, ale też odbijają promienie UV. Dzięki temu pomieszczenie jest całkowicie zaciemnione i panuje w nim przyjemny, chłodny klimat. Z kolei rolety typu dzień-noc umożliwiają dostosowanie sposobu zasłonięcia okna do pory dnia i aktualnych potrzeb użytkownika.

śr. ocena 5 / głosów 5