Rolety okienne a plisy. Podobieństwa i różnice

Osłony okienne to najczęściej wybierana alternatywa dla zasłon i firan. Ich rodzajów jest wiele, a dobór konkretnego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i gustu użytkownika. Do najczęściej kupowanych należą rolety okienne i plisy. Czym różnią się jedne osłony od drugich? Jakie łączą je podobieństwa? Sprawdź które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoim domu.

Rolety okienne a plisy

Rolety i plisy – podobieństwa

Plisy to rodzaj rolet okiennych wewnętrznych. Głównym celem ich stosowania, podobnie jak zwykłych rolet jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Poza tym pełnią także funkcję dekoracyjną. Osłony okienne stały się alternatywą dla zasłon i firan stosowanych dotąd w większości wnętrz. Zarówno plisy, jak i rolety są obecne w mieszkaniach prywatnych, budynkach użyteczności publicznej, placówkach oświatowych i medycznych oraz innych kanałach użytkowych.

Rolety zyskały popularność już dawno. Idealnie wkomponowały się w różne style aranżacji wnętrz. Ich minimalistyczny wygląd i uniwersalność sprawia, że jest to produkt coraz chętniej wybierany wśród klientów firmy Produkcyjno-Usługowej DARIO. Zarówno rolety, jak i plisy okienne mają wielu zwolenników. Obydwa rodzaje osłon są łatwe w montażu i obsłudze. Ponadto łatwiej jest utrzymać je w czystości w przeciwieństwie do firan i zasłon. Kolejnym podobieństwem łączącym plisy i rolety jest to, że mogą być wykonane z różnych materiałów w wielu odcieniach i wzorach.

Czym różnią się plisy od rolet okiennych?

Okna i ich osłony to bardzo ważny element wystroju wnętrz. Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na dostosowanie wybranego modelu do aranżacji wnętrza. Zarówno plisy, jak i rolety mają wiele zalet, jednak rozwiązania te dzieli kilka różnić. Plisy pozwalają na:

  • zakrycie okien o nietypowych kształtach,
  • zakrycie fragmentu okna,
  • przesuwanie tkaniny jednocześnie od dołu i od góry,
  • są łatwe w obsłudze,
  • idealnie przylegają do okna.

Rolety tradycyjne i plisy różnią się przede wszystkim sposobem instalacji i eksploatacji. Drugi rodzaj osłon okiennych polecany jest zwłaszcza do dużych okien, ponieważ mogą osłaniać całe konstrukcje lub ich część. Plisy są używane także wszędzie tam, gdzie okno jest często otwierane i zamykane. Przylegając do okna, nie sprawiają trudności podczas eksploatacji.

Rolety i plisy różnią się także sposobem montażu. Tradycyjne osłony okienne wyposażone są w kasety, których nie mają plisy. Dzięki temu umożliwiają łatwy dostęp do szyby, która może być dokładnie umyta. Plisy są także o wiele lżejsze od zwykłych rolet, ponieważ ich konstrukcja składa się z cienkich listew i prowadnic.

śr. ocena 5 / głosów 3