Rodzaje żarówek dekoracyjnych

Czym byłby nasz dom, gdyby nie oświetlenie w każdym jego pomieszczeniu? Większość ludzi patrzy na źródła światła głównie z perspektywy ich parametrów technicznych – mocy, sprawności, temperatury barwowej czy współczynnika oddania kolorów – a także ceny. Jednakże te urządzenia, wciąż potocznie nazywane żarówkami, mogą również stanowić jeden z głównych elementów dekoracyjnych domu, nie tracąc przy tym nic ze swoich walorów użytkowych. Jakie rodzaje żarówek dekoracyjnych znajdziemy w ofercie sklepów?

Podział lamp dekoracyjnych

Rynek lamp o przeznaczeniu dekoracyjnym jest bardzo szeroki. Dostępny na nim asortyment możemy podzielić na wiele różnych kategorii, biorąc pod uwagę ich cechy szczególne. Należą do nich:

  • Technologia – powszechnie wszystkie źródła światła nazywa się żarówkami: żarówki energooszczędne, żarówki LED… –Nie jest to określenie poprawne, żarówkami są wyłącznie lampy żarowe, przyjmujące formę wypełnionej szlachetnym gazem szklanej bańki, w której zamontowano wolframowy żarnik – wyjaśnia pracownik sklepu internetowego Kolorowe Kable. Do pozostałych „żarówek” zaliczamy również świetlówki, halogeny oraz bardzo popularne w ostatnim czasie lampy LED.
  • Kształt bańki – to jeden z głównych czynników wpływających na estetykę lampy. Na rynku znajdziemy egzemplarze w formie dużych kul, świeczek, stożków czy w kształcie zbliżonym do grzyba. Rozwiązań jest całe mnóstwo. W przypadku dekoracyjnych lamp żarowych również żarnik może przyjmować różne fantazyjne kształty, które dodatkowo wpływają na estetykę produktu
  • Kolor – bańka lampy może być wykonana nie tylko z białego czy przezroczystego tworzywa, ale również przybierać różnego kształty. Dzięki temu lampy takie sprawdzą się w kreowaniu odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu.

Co brać pod uwagę przy wyborze lampy dekoracyjnych?

Podobnie jak w przypadku zwykłych lamp oświetleniowych, przed dokonaniem zakupu lampy dekoracyjne warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Zwykle największą uwagę przywiązujemy do mocy, która jest najważniejszą informacją wymienioną na pudełku, warto jednak nieco bardziej zagłębić się w specyfikację urządzenia i sprawdzić między innymi jego temperaturę barwową (wyrażana w Kelwinach, oddaje do jakiego natężenia światła słonecznego można porównać lampę) czy współczynnik oddania kolorów (CRI – im bliższy 100, tym lepsze i bardziej naturalne wydają się kolory oświetlonych przedmiotów). Dla wielu osób istotna jest cena, warto jednak pamiętać, że tanie lampy żarowe są mniej trwałe i przy tym pochłaniają więcej kosztowne energii, niż kilka razy droższe lampy LED.