Rodzaje zamocowań – wkęty

Połączenia na wkręty są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Są one uniwersalne, użyć można ich do łączenia elementów drewnianych, drewnopodobnych, metalowych, a także do łączenia materiałów zróżnicowanych. Wkręty można wykorzystać np. do przytwierdzania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża wykonanego z drewna lub profili metalowych.  Wkręty dzielą się przede wszystkim ze względu na zastosowanie, kształt Łaba rodzaj napięcia, materiał i pokrycie oraz końcówkę wkrętu.

Opis konstrukcji wkrętu

Podstawowa budowa wkrętu, niezależnie od typu jest taka sama we wszystkich modelach. Wkręty składają się z łba z nacięciem oaz gwintowanego trzonu o walcowatym kształcie. W przypadku wkrętów do drewna może być on delikatnie stożkowy. Zależnie od przeznaczenia wkręty równią się kształtem łba. Na przykład podczas skręcania desek lub mocowania zawiasów użyjemy wkrętów z łbem stożkowym, dzięki temu wkręcony wkręt nie powinien wystawać poza płaszczyznę materiału. Wkręty z łbem walcowym lub niższym i szerszym – talerzykowym natomiast, lepiej dociskają przytwierdzane elementy, np. złącza do drewna. Jeżeli z kolei montujemy duże lub ciężkie elementy najlepiej sprawdzą się wkręty z łbem sześciokątnym. Istotne jest również nacięcie na łbie. Wśród różnych rodzajów najbardziej popularne są nacięcia typu Philips lub Pozidriv.

Wkręty do drewna i metalu

Przy zakupie wkrętów ważne jest zwrócenie uwagi na ich wymiar. Określa się go za pomocą dwóch parametrów: średnicy i długości. Wkręty o różnym przeznaczeniu różnią między sobą skokiem i głębokością gwintu. Wkręty przeznaczone do łączenia elementów z drewna i materiałów drewnopodobnych mają najczęściej gwint dość głęboki, który charakteryzuje się Wysokiem skokiem. Wkręty do metalu posiadają trzon o kształtach regularnego walca, czyli stałą średnicę na całej długości. Zwykle wkręty do metalu mają niższy skok gwintu.