Rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne to pierwsza linia obrony przed naruszaniem naszego mienia. Z tego względu należy zadbać o to, aby spełniały swoje zadanie. Dobre zabezpieczenie to nie tylko atestowane drzwi, ale też poprawny montaż i odpowiednio dobrane zamki. Właśnie tymi ostatnimi zajmiemy się w tym tekście. Jakie rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych mamy do wyboru?

Zamki zewnętrzne i wewnętrzne

Główny podział zamków wyznacza dwa ich rodzaje – zamki zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne montowane są na skrzydle drzwi i są to tzw. zasuwy. Są one dobrze widoczne w odróżnieniu od zamków wewnętrznych, które wpuszcza się w skrzydło drzwi.

W dziedzinie zamków wewnętrznych z uwagi na wygodę popularnością cieszą się zamki z wymienną wkładką (cylindrem). Rozwiązanie to pozwala wymienić sam cylinder zamka bez demontażu całości. W ten sposób, gdy zajdzie taka potrzeba, oszczędzamy pieniądze i czas. Co więcej, nowa wkładka zamka nie musi być od tego samego producenta – wystarczy popranie dobrać typ, czyli wiedzieć, jakie mają być długość wkładki i mechanizm otwierający.

Co do zamków zewnętrznych, warto przyjrzeć się zasuwkom ze sztywnym łańcuchem. Czemu to służy? Sztywny łańcuch działa tak samo, jak zwykły łańcuszek przy drzwiach, tzn. pozwala je uchylić i pozostawić w wybranej pozycji, jeżeli nie chcemy otwierać ich zbyt pochopnie. Jednocześnie sztywny łańcuch jest znacznie trwalszy niż ten zwykły, dzięki czemu nie podda się łatwo atakowi włamywacza czy napastnika.

Jaki zamek do jakich drzwi?

O ile nie zdecydujemy się na drzwi antywłamaniowe, musimy samodzielnie dobrać zamek. Dla własnego spokoju lepiej zdać się na fachowe doradztwo sprzedawcy (np. na www.rolmasz-zary.pl). Aby dobrać zamek do drzwi, trzeba wziąć pod uwagę takie ich cechy, jak: grubość, kierunek otwierania, ciężar i konstrukcję zarówno drzwi, jak i zamka oraz w przypadku zamków wewnętrznych otwór do wpuszczania zamka przewidziany przez producenta drzwi. Nieprofesjonalny dobór zamka sprawi, że w ogóle nie będzie można go zamontować, będzie za mały lub wystający. Zbyt ciężki w stosunku do wytrzymałości drzwi zamek będzie je wypaczał, a także sam ulegał deformacji. Zamki do drzwi zewnętrznych można kupić on line, jednak należy dokładnie sprawdzić, czego potrzebujemy.