Rodzaje rolet wewnętrznych i innych przesłon okiennych

Jeżeli stoisz przed dylematem, jakie rolety wewnętrzne do okna wybrać, przeczytaj najpierw ten artykuł. W domu można zastosować kilka ich systemów. Oto krótka charakterystyka każdego typu, która pomoże w podjęciu tej decyzji.

Rolety rzymskie oraz dzień-noc

Rolety rzymskie spełniają poza funkcją praktyczną również rolę estetyczną. Ich zastosowanie nadaje pomieszczeniu ciepły klimat, dzięki czemu są one istotnym elementem kreowania niesamowitej atmosfery w mieszkaniu, szczególnie w sypialni lub salonie. Zasady ich działania są bardzo proste – opierają się na dwóch rodzajach mechanizmów: sznurkowym lub koralikowym.

System koralikowy jest również stosowany w roletach typu dzień-noc. Jest  to połączenie typowej rolety materiałowej i żaluzji, co umożliwia sterowanie ilością wpuszczanego z zewnątrz światła oraz daje ciekawy ogólny efekt wizualny. Sprawiają to różnokolorowe pasy z materiału, które można dobrać kolorystycznie do wystroju wnętrza. Do produkcji wykorzystuje się dwie ich warstwy – kiedy zachodzą one na siebie, dopływ światła jest największy.

Rolety plisowane i dachowe

Innym rodzajem rolet są plisy, które dają duże możliwości, jeśli chodzi o wybór partii okna do zasłonięcia. Rolety plisowane można bowiem opuszczać i podnosić zarówno z dołu, jak i z góry. Są one wykonane w formie harmonijki, którą można ściągać i rozciągać na całej wysokości okna. Ponadto nadają się do okien o kształcie trapezu lub trójkąta, czyli tam, gdzie zastosowanie innego typu rolet nie wchodzi w grę.

Jeżeli w mieszkaniu mamy zainstalowane okna dachowe, również takich rolet należy użyć w celu ich zasłonięcia. Okna tego rodzaju różnią się bowiem konstrukcją od zwykłych okien umieszczonych na ścianie – posiadają odmienne klamki i są nieco nachylone. Materiał z rolet powinien zatem układać się na nich estetycznie i nie zwisać, dlatego rolety dachowe mają odpowiedni system sprężynowy, który automatycznie zwija tkaninę na rurkę, dzięki czemu roleta jest cały czas naprężona.

Pozostałe przesłony okienne

Decydując się na przesłony okienne, oprócz rolet możemy zainstalować również żaluzje, które nadają się do zasłaniania zarówno otworów okiennych, jak i dachowych. Spełniają one te same funkcje, co rolety, a materiałem wykorzystanym do ich produkcji może być aluminium, drewno sosnowe, a także bambus – wymienia ekspert z biura handlowego Ortis Pomorze posiadającego w swej ofercie rolety, roletki materiałowe oraz moskitiery i żaluzje.

Jak się okazuje słońce nie jest jedynym czynnikiem, przed którym należy się chronić stosując przesłony na okno. Na rynku dostępne są również moskitiery mające na celu ochronę mieszkańców przed owadami. Produkuje się je w kilku odmianach: stałej, przesuwnej i rolowanej.