Rodzaje okładzin ściennych

Gołe ściany w pomieszczeniach nie prezentują się zbyt estetycznie, zaś malowanie ich może nie pasować do charakteru wnętrza. Na szczęście istnieje inne rozwiązanie. Na rynku mamy wiele rodzajów okładzin ściennych, które mogą być zarówno dekoracją, jak i warstwą ochroną przegród wewnętrznych. Jakie są plusy okładzin? Kiedy warto je zastosować?

okladziny-scienne

Płyty kartonowo-gipsowe

Estetyka, lekkość, prostota montażu – to tylko trzy spośród wielu zalet tego materiału, który cieszy się bardzo dużą popularnością w branży budowlanej. Montaż do ściany może odbywać się na trzy sposoby:

  • za pośrednictwem kleju gipsowego, tzw. suchego tynku,
  • poprzez mocowanie do konstrukcji nośnej z profili metalowych,
  • poprzez mocowanie do tzw. przedścianki, czyli konstrukcji nie przytwierdzonej do ściany.

Okładzina z płyt kartonowo-gipsowych pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale i praktyczną.

Gips jest naturalnym regulatorem wilgotności powietrza, stosując płyty w pomieszczeniu, możemy wpłynąć na optymalny poziom wilgotności – wyjaśnia specjalista z firmy Rigips – Ponadto zastosowanie okładziny z płyty k.-g. znacznie poprawia parametry izolacyjności termicznej całej ściany.

Boazeria

Boazerią nazywamy okładzinę wykonaną z drewnianych listew, ustawionych zazwyczaj pionowo. Niegdyś były niezwykle popularne, położone na całej wysokości ścian i nierzadko również na suficie upodabniały pomieszczenie do wnętrza drewnianego domu. Obecnie stosowane są już raczej rzadko – najczęściej pod postacią płyt wykończonych fornirem, a nie, jak dawniej, lakierowanych desek.

Płytki ceramiczne

Do tej grupy produktów nazywamy płytki wytwarzane z wypalanej w odpowiedni sposób gliny – glazurę, terakotę, gres i inne. Stosowane są powszechnie w pomieszczeniach mokrych, czyli przede wszystkim kuchniach, łazienkach oraz toaletach, bowiem są bardzo odporne na działanie wilgoci i łatwe w utrzymaniu czystości

Płytki kamienne

Kamień naturalny to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, stosowany w budownictwie już od czasów starożytnych. Najpowszechniej znanym kamieniem wykorzystywanym w tym celu jest marmur, powszechnie uważany za materiał luksusowy – jego największym konkurentem jest granit, który poza zbliżoną estetyką oferuje nieporównywalnie lepsze parametry techniczne, m.in. wyższą wytrzymałość i odporność na wilgoć. Pozostałe kamienie wykorzystywane w charakterze okładzin ściennych to między innymi trawertyny, piaskowce, bazalty.

Płyty szklane

To stosunkowo nowy i bardzo estetyczny materiał, wpisujący się w nowoczesne trendy architektoniczne, bazujące na wykorzystaniu szkła i metalu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt szklanych (matowe, gładkie, przezroczyste, nieprzezroczyste etc.), które mogą być przytwierdzane do ścian poprzez klejenie, przykręcanie śrubami, bądź umieszczenie w specjalnych ramach.

śr. ocena 4.9 / głosów 101