Rodzaje fototapet

Fototapeta przez długie lata cieszyła się niezbyt pochlebną opinią – kojarzono ją głównie z modnymi w latach 90-tych, kiczowatymi obrazami, które nijak nie korespondowały z wystrojem wnętrz. Obecnie fototapety przeżywają swój renesans. Wytwarzane na wysokiej jakości materiałach fototapety kuszą swoją estetyką i bogactwem dostępnych wzorów. Dostępne na rynku fototapety dzielimy na trzy rodzaje, w zależności […]

Fototapeta przez długie lata cieszyła się niezbyt pochlebną opinią – kojarzono ją głównie z modnymi w latach 90-tych, kiczowatymi obrazami, które nijak nie korespondowały z wystrojem wnętrz. Obecnie fototapety przeżywają swój renesans. Wytwarzane na wysokiej jakości materiałach fototapety kuszą swoją estetyką i bogactwem dostępnych wzorów. Dostępne na rynku fototapety dzielimy na trzy rodzaje, w zależności o tworzywa służącego za podkład: papierowe, flizelinowe oraz na folii samoprzylepnej.

Fototapety papierowe

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj fototapet, ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny. Jej nazwa wiele mówi – jest to papier powlekany folią. Klei się ją specjalnym klejem do fototapet, kładąc go i na materiał, i na ścianę. Wymaga gładkiej ściany, ale po prawidłowym położeniu daje naprawdę widowiskowy efekt. Istnieją też fototapety papierowe na folii samoprzylepnej.

Fototapety na flizelinie

Po fototapetach papierowych jest to drugi najpopularniejszy rodzaj fototapet. Swoją popularność zawdzięcza wielu zaletom. Główną z nich jest to, że są bardzo łatwe w nakładaniu (prawdopodobnie nakłada się je najłatwiej ze wszystkich), oraz to, że świetnie zakrywają wszelkie nierówności i niedoskonałości ścian. Może ją nakładać nawet ktoś, kto robi to po raz pierwszy i z łatwością osiągnie bardzo dobry efekt. Ale to nie jedyna zaleta fototapet na flizelinie: są odporne na ścieranie, dzięki czemu można je umyć zwykłą, nawilżoną szmatką. Oferują też nieco inny efekt od płaskich, papierowych wersji – ich powierzchnia może mieć różne faktury lub strukturę. Jest odporna na zewnętrzną wilgoć i tłuszcz. Nie powinno się jej jednak nakładać w pomieszczeniach wilgotnych ponad normę, ponieważ jej wysoka gramatura utrudnia oddychanie ścian. Nakładając fototapety na flizelinie, smarujemy klejem tylko ścianę (bardzo dokładnie i równomiernie, jeśli ma niedoskonałości).

Fototapety lateksowe

Są to fototapety na podkładzie papierowym, ale z lateksową powłoką. Od fototapet papierowych różnią się (poza oczywiście lateksową powłoką) wyższą gramaturą i większą wytrzymałością. W odróżnieniu jednak od tapet na flizelinie nie utrudniają oddychania ścian, można więc je stosować w zasadzie we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Fototapety lateksowe oferują naprawdę widowiskowe efekty, jednak ich nakładanie jest najtrudniejsze – ściana musi być idealnie gładka, kleju możliwie mało i nie można nakładać ich na zakładkę; zatem następna rolka musi być nałożona tak, aby wzór idealnie pasował do poprzedniej rolki. Ścianę należy wcześniej zagruntować, a klej nakładamy na samą fototapetę. Nie może być go za dużo, żeby materiał nie nasiąkł nim więcej niż jest to potrzebne; z drugiej strony musi go być na tyle dużo, żeby „chwycił” i żeby nie tworzyły się bąble.

Pozostałe rodzaje

Istnieje oczywiście więcej rodzajów fototapet, jak np. winylowe czy samoprzylepne wersje fototapet papierowych. Sprawdzają się one zwłaszcza na małych powierzchniach, jak np. szafy lub drzwi. Jeżeli nie jesteś pewien, jak przykleić fototapetę albo który klej wybrać, warto skontaktować się ze specjalistami z takich firm, jak Kraina Barw – zawsze uzyskasz tam poradę podczas zakupu. Pamiętaj, że wybór złego kleju może sprawić, że nie uzyskasz zadowalającego efektu, a ściana zostanie uszkodzona – dlatego warto o wszystko pytać.