Przewaga parapetów zewnętrznych z kamienia nad elementami z innych materiałów

Zewnętrzne parapety kamienne są lepszym wyborem niż instalacje wykonane z PVC, cegły czy drewna. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę surowca, ale także o jego szczególne właściwości, które sprawiają, że dobrze sprawdza się w różnorodnych warunkach pogodowych i zachowuje przy tym swój nienaganny wygląd. Oto, dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie.

Donica na kamiennym parapecie

PVC to polimer syntetyczny, z którego powszechnie produkuje się parapety zewnętrzne. Zaletą tworzywa jest niezwykle łatwa obróbka, jednak zdecydowaną wadą – brak trwałości. Klinkier stanowi z kolei „szlachetniejszy” rodzaj cegły (zazwyczaj w tradycyjnej, czerwonawej barwie) i jest bardziej wytrzymały od poprzednika, ale wyróżnia go niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najwięcej zaangażowania wymagają parapety drewniane, ponieważ zachowują się „prawidłowo” tylko pod warunkiem, że są poddawane regularnej i właściwej pielęgnacji.

Co przemawia na korzyść parapetów kamiennych? 

Struktura kamienia przypomina tę, która charakteryzuje i kryształ, co sprawia, że materiał jest bardzo odporny na obtłuczenia, zarysowania i inne urazy (czego nie można powiedzieć np. o klinkierze). Choć koszty związane z zakupem wyrobów wykonanych z tego surowca są dosyć wysokie, zwracają się przez lata użytkowania. W porównaniu do instalacji z PVC bądź drewna, powierzchnia zachowuje znacznie dłużej swój blask oraz nie wymaga przy tym skomplikowanej pielęgnacji. Parapety kamienne wyróżniają się zatem szczególną wytrzymałością i trwałością.

Takie rozwiązanie prezentuje się jednocześnie dużo bardziej efektownie od aluminiowych albo stalowych alternatyw. Surowiec kojarzy się z pewną klasą i luksusem, z kolei cienkie, metalowe instalacje wyglądają raczej niekorzystnie. Parapety kamienne są też czymś oryginalniejszym od typowych, betonowych powierzchni – sprawiają, że budynek wyróżnia się na tle innych obiektów. Ponadto sam produkt jest unikatowy: każdy „odłamek” tego materiału jest inny, ponieważ ukształtowała go natura, co nierzadko podkreśla firma ECOSTONE z Warszawy.

Inne zalety zewnętrznych parapetów kamiennych 

Na korzyść kamienia przemawia również różnorodność, której nie mogą zapewnić parapety ze stali czy PCV. Surowiec charakteryzuje znacznie większa liczba kolorów i wzorów, jakie można wykorzystać w zewnętrznej instalacji. Istotną zaletą takiej alternatywy jest też wiele technik obróbki – powierzchnia materiału może być wykończona tak, aby stanowiła niemal lustrzane odbicie lub zachować pewną chropowatość. Parapety kamienne poddaje się m.in. szlifowaniu, płomieniowaniu i polerowaniu.

śr. ocena 0 / głosów 0