Proste dekoracje kwiatowe – co jest potrzebne, aby je tworzyć?

Dekoracje kwiatowe kojarzą się przede wszystkim z uroczystymi przyjęciami i świętami, z dekoracjami biesiadnych stołów i sal balowych. Kwiaty towarzyszą też smutnym momentom w naszym życiu, gdy żegnamy bliskie nam osoby. Często stają się gustownym elementem wystroju wnętrz. Przygotowaliśmy krótki przegląd materiałów niezbędnych do samodzielnego wykonania prostych i efektownych dekoracji kwiatowych.

kwiaty na stole

Wszystkie dekoracje kwiatowe można podzielić na dwie podstawowe grupy: kompozycje z żywych oraz z suchych i sztucznych kwiatów. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, potrzebne nam będą bardzo podobne materiały florystyczne. Podstawowa różnica pomiędzy kwiatami naturalnymi i sztucznymi polega na ich trwałości.

Materiały niezbędne do kompozycji z żywych kwiatów

Podstawowym problemem przy tworzeniu kompozycji z żywych kwiatów jest zapewnienie odpowiedniego nawilżania. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się widokiem roślin przez tydzień, a nawet dłużej – zależnie od tego, jakie gatunki wybraliśmy i w jakiej kondycji były użyte przez nas kwiaty. 

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem dostarczenia roślinom wody jest mokra gąbka florystyczna. Materiał wykonany z tworzywa sztucznego nie tylko utrzymuje wodę, ale też zapewnia stabilizację układanym kwiatom. Gąbkę możemy dowolnie przyciąć do kształtu posiadanego naczynia, które wykorzystujemy jako bazę kompozycji. W tym miejscu warto wspomnieć o materiale pokrewnym, jakim jest sucha gąbka florystyczna. Nie nadaje się do nasączania wodą, lecz stanowi doskonałą stabilizację dla łodyg kwiatów suszonych i sztucznych oraz innych elementów kompozycji, osadzanych przy użyciu drutu czy drewnianych patyczków. 

Artykułem must have przy kompozycjach kwiatowych jest drut florystyczny. Może służyć do łączenia ze sobą elementów kompozycji, tworzenia rusztowań, przedłużania i wzmacniania łodyg ciężkich kwiatów. Można go też potraktować jako materiał do wykonania elementów ozdobnych, takich jak spiralki, owady, koszyczki. Jeżeli potrzebujemy spojenia kompozycji, to najbardziej uniwersalny będzie drut w kolorze zielonym, który wtopi się bez problemu w zieleń wiązanych łodyg. Natomiast do uzyskania efektów dekoracyjnych doskonale nadają się druty kolorowe, w tym także srebrne i złote. Drut oferowany jest w kilku różnych grubościach, które możemy dobierać zależnie od potrzebnej mocy i sztywności wiązania.

Jeżeli potrzebujemy dobrego maskowania drutu florystycznego, warto sięgnąć po specjalne, oferowane w wielu kolorach taśmy florystyczne. Można ich też użyć w roli samodzielnego wiązania elementów kompozycji. Podobne zastosowania mają sznurki i różnej szerokości wstążki florystyczne. Na szczególną uwagę zasługują wstążki satynowe, które można stosować do wiązania, jako samodzielne ozdoby oraz w roli materiału do wykonania sztucznych kwiatów.

Pośród akcesoriów florystycznych nie może też zabraknąć celofanu i organzy. Celofan traktowany jest głównie jako opakowanie, ale przy odrobinie kreatywności może stać się bardzo efektownym materiałem dekoracyjnym. Z kolei delikatna i półprzezroczysta organza to niebanalny dodatek do wiązanek, dekoracji kwiatowych na stoły czy lekkich kompozycji mocowanych na ścianach. 

Kompozycja ze sztucznych kwiatów DIY

Wymienione wcześniej materiały florystyczne będziemy mogli wykorzystać także do tworzenia kompozycji z suchych lub sztucznych kwiatów. Przy tej okazji możemy pokusić się o stworzenie kwiatów we własnym zakresie.

Chyba najprostszą ozdobą kwiatową DIY jest bibułowa róża. Przy odrobinie wprawy jej wykonanie trwa dosłownie kilka minut, a lista potrzebnych narzędzi ogranicza się do nożyczek i zszywacza. Taki kwiatek nie grzeszy jednak przesadną urodą, a do tego jest bardzo nietrwały. Można uzyskać znacznie lepsze efekty, stosując zaawansowane materiały florystyczne. Doradca klienta ze sklepu z akcesoriami do rękodzieła Loveart poleca sztuczne płatki róż:

– Są delikatne, dostępne w wielu kolorach i mają piękną formę, która do złudzenia przypomina naturalne płatki róż. To materiał o ogromnym potencjale, wprost stworzony dla osób kreatywnych. Najczęściej jest wykorzystywany jako konfetti, uzupełnienie dekoracji kwiatowych lub materiał do wykonania sztucznych róż. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ze sztucznych płatków róż stworzyć serce na Walentynki, maskotkę czy kompozycję na tiulu. Można je przyszywać, kleić lub użyć jako gustownego wypełnienia naczyń i pudełek.

Efektowne kwiaty i całe kompozycje roślinne można też wyprodukować z satynowej wstążki, która bardzo dobrze imituje delikatne płatki kwiatowe. A jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przygotować sztuczne kwiaty, można kupić gotowe, wykonane np. z papieru mulberry. Są one ręcznie zdobione, co w praktyce sprawia, że nie ma dwóch identycznych kwiatów. Dzięki temu kompozycje zyskują na naturalności.

Ciekawą bazą do kompozycji ze sztucznych, ale też naturalnych kwiatów mogą stać się wianki. Produkowane są z tworzyw sztucznych, ale także materiałów naturalnych, takich jak rattan czy faszyna. Można je wykorzystać do zdobienia drzwi czy w roli ozdób na ścianę.

Zaprezentowaliśmy tylko wybrane, najpopularniejsze materiały do tworzenia dekoracji kwiatowych. Oferta jest bardzo bogata, a możliwości wykorzystania ogranicza w praktyce tylko wyobraźnia twórcy.

śr. ocena 0 / głosów 0