Projektowanie wnętrz: podstawowe zasady w aranżacji wnętrz

Projektowanie wnętrz choć niezwykle przyjemne nie jest prostą kwestią i sprawia nie jednemu z nas nie małe trudności. Choć nie ma jednej uniwersalnej recepty na idealnie urządzone wnętrze to istnieją zasady w aranżacji wnętrz, które warto znać i stosować.

Projektowanie wnętrz choć niezwykle przyjemne nie jest prostą kwestią i sprawia nie jednemu z nas nie małe trudności. Choć nie ma jednej uniwersalnej recepty na idealnie urządzone wnętrze to istnieją zasady w aranżacji wnętrz, które warto znać i stosować.

Urządzanie wnętrz to bardzo indywidualna kwestia. Zależy od naszego gustu, potrzeb, sposobu życia jak i możliwości finansowych. Przykładamy co raz większą wagę do kwestii urządzania wnętrz. Chcemy mieszkać nie tylko funkcjonalnie ale i pięknie. Chcemy by nasze wnętrza były wygodne komfortowe jak i estetyczne i spójne stylistycznie. W artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrz, przedstawimy podstawowe zasady aranżacji wnętrz

Zasady projektowania wnętrz

Jeśli chcemy uniknąć błędów, zbędnych wydatków i rozczarowań podczas urządzania wnętrz powinniśmy zapoznać się  z kilkoma podstawowymi zasadami w projektowaniu wnętrz. Projektowanie wnętrz to uwzględnienie zarówno funkcjonalności wnętrza jak i wystroju. Ważna jest przestrzeń, gra światłem, kolorystyka, faktury, wzory, dodatki, elementy wyposażania wnętrza

  • Sufit, ściany podłoga

Większość mieszkań jakie mamy to wnętrz niewielkie, dość niskie, często pozbawione wystarczającej ilości światła dziennego. Musimy więc tak zaaranżować przestrzeń by optycznie ją oszukać. Podwyższyć, powiększyć poprzez dobranie odpowiednich materiałów i kolorów. Chociażby biały sufit i ciemniejszy odcień ścian spowoduje, że wnętrze będzie się wydawać wyższe. Położona w odpowiedni sposób tapeta w pionowe pasy również da nam efekt wyższego wnętrza. Jasna podłoga w formie drewna czy paneli drewnopodobnych, płytki ceramiczne spowodują , że wnętrze będzie wydawać się jaśniejsze. Ważny jest również sposób ich położenia – ukośne poszerzy a pionowe wydłuży wnętrze.

  • Rola światła w projektowaniu wnętrz

Światło odgrywa w projektowaniu wnętrz znaczną rolę.  Istotne jest zarówno światło dzienne jak i sztuczne. Zadbajmy o dostęp światła dziennego. W małych wnętrzach gra światłem potrafi zdziałać cuda. Zastosujmy lustra, białe meble które będą odbijały światło.

  • Kolory w aranżacji wnętrz

Wyboru kolorystyki jaką zastosujemy we wnętrzu musimy dokonywać z rozmysłem, biorąc pod uwagę nie tylko nasze preferencje ale i układ i wielkość pomieszczenia. Chcąc powiększyć optycznie wnętrze powinniśmy zastosować jasną kolorystykę ponieważ ciemne, nasycone kolory optycznie wnętrze pomniejszają. Kolory w aranżacji wnętrz odgrywają ogromną rolę i mogą pozytywnie wpłynąć na efekt końcowy lub wręcz przeciwnie.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu wnętrz  pomocni okażą się projektanci wnętrz.

śr. ocena 5 / głosów 5