Projektowanie szafy wnękowej. O tym musisz pamiętać

Nietypowe wnęki, skosy pod dachem, wolna przestrzeń pod schodami. Wszystkie te miejsca łączy jedno: nie da się ustawić tutaj klasycznej szafy, a jednocześnie miejsca jest na tyle dużo, że jest to przestrzeń idealna do przechowywania. Rozwiązanie? Zaprojektowanie szafy wnękowej. Jednak zanim rozpoczniemy, przedstawiamy najważniejsze informacje, o których należy pamiętać, aby szafa była maksymalnie funkcjonalna.

Projektowanie szafy wnękowej

Zastanów się, co będziesz przechowywać w szafie

Na początku dobrze jest zastanowić się, co będzie przechowywane w szafie. Czy ma to być pełnoprawna szafa na wszelkie ubrania, akcesoria, sprzęty domowe? Oczywiście zależy to również od wolnej przestrzeni, jednak jeśli wnęka ma powierzchnię przynajmniej 4 m², mamy sporo możliwości. W szafie, w której będziemy przechowywać wszystko: od bielizny, przez ubrania codziennie, okrycia wierzchnie, ubrania sezonowe, buty, a także deskę do prasowania, drabinę lub inne przedmioty należy zaplanować więcej szuflad, półek i wieszaków. Jeśli wnęka pod schodami będzie jedynie szafą na okrycia wierzchnie, wystarczy jedynie długi drążek oraz ewentualnie półki na buty.

Jeżeli wiemy, do czego będzie służyć nasza nowa szafa wnękowa czas wziąć do ręki miarę i dokładnie zaplanować przestrzeń.

Dokonaj pomiarów

Oczywiście dokładnych pomiarów dokonają specjaliści, którzy będą projektować oraz wykonywać naszą szafę – jednak warto zorientować się, jak chcemy zaplanować przestrzeń, aby gotowa szafa nie była niespodzianką. Optymalna głębokość to od 55 do 80 cm. Dzięki temu ubrania wiszące będą miały odpowiednią ilość miejsca, a rękawy się nie pogniotą, kiedy będą opierały się o ścianę lub drzwi szafy. Jeżeli zdecydujemy się na drzwi przesuwne, pamiętajmy, że zabiorą one około 10 cm głębokości z wnętrza szafy. Szerokość, jak i wysokość szafy zależna jest od wielkości wnęki, którą mamy do zagospodarowania. Sprawdźmy jednak, czy będzie wystarczająca, aby zmieścić ubrania, które chcemy w niej przechowywać.

Drążek na płaszcze i długie sukienki powinien znajdować się na wysokości co najmniej 160 cm nad ziemią lub dolną półką. Kurtki, marynarki i spódnice mogą znajdować się na wysokości 120 cm, a bluzki, koszule i spodnie na wysokości 100 cm. Należy pamiętać, że drążek musi być zawieszony co najmniej 6 cm niżej niż górna półka lub sufit – dzięki czemu łatwiej będzie zawiesić wieszaki.

W przypadku półek ich wysokość zależy od naszych preferencji. Standardowe zazwyczaj mają 30-35 cm wysokości, natomiast górne półki, służące do przechowywania pudeł z rzeczami sezonowymi, walizek, plecaków i innych rzadko używanych przedmiotów, mogą mieć wysokość 40-50 cm. Wysokość szuflad to 10-25 cm. W przypadku półek na buty, te na kozaki powinny mieć wysokość 45 cm, półki na buty męskie 30 cm, natomiast na pozostałe obuwie 20 cm.

Zaplanuj swoją idealną szafę wnękową

Nie trzeba korzystać ze skomplikowanych programów do projektowania – idealną szafę można narysować równie dobrze… na kartce papieru. Wystarczy zachować proporcje wysokości i szerokości szafy, a także wysokości półek, szuflad i drążków. Wstępny projekt na podstawie informacji od nas przygotują specjaliści – w Krakowie szafy wnękowe na wymiar oferuje producent mebli Wood Works Studio. Wycena nic nie kosztuje!

Warto również pamiętać, że aby szafa idealnie wkomponowała się we wnętrze, konieczne jest dopasowanie rodzaju materiału oraz kolorów frontów, półek i drzwi. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się minimalistyczne szafy z frontami ze szkła lub lustra oraz chromowane dodatki i ażurowe szuflady. W tym przypadku można nawet zrezygnować z drzwi. W bardziej klasycznych mieszkaniach lub domach idealnym rozwiązaniem będą natomiast fronty drewniane albo bambusowe, dopasowane kolorystycznie do pozostałych mebli.

Warto pamiętać

Drzwi przesuwne zajmą zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne skrzydła drzwiowe, dlatego jeśli mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania zdecydujmy się na ten typ otwierania. Szafa może być również całkowicie otwarta – takie rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Im dłuższe półki, tym bardziej podatne na odkształcenia. Dlatego, jeśli chcemy zamontować półki na całej szerokości szafy, lepiej je podzielić i stworzyć dwie odrębne kolumny z półkami. Jedna, dłuższa półka doskonale sprawdzi się na samej górze, do przechowywania np. walizek lub pudeł z ubraniami sezonowymi.

Pamiętajmy, aby pozostawić niewielką przestrzeń na deskę do prasowania lub suszarkę na pranie (jeśli oczywiście zmieszczą się w szafie na szerokość). Wystarczy 10-20 cm szczelina pomiędzy ścianą wnęki a półkami. Nieco szersza doskonale sprawdzi się na odkurzacz – dzięki temu wszystkie akcesoria do sprzątania zmieścimy w szafie i nie będziemy musieli martwić się, gdzie je przechowywać.

śr. ocena 0 / głosów 0