Pomysły na oświetlenie sypialni

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Jest to przestrzeń najbardziej intymna, w której powinna panować atmosfera bezpieczeństwa, przytulności i spokoju. Nie może zabraknąć w niej praktycznego oświetlenia, które z jednej strony będzie sprzyjało wieczornemu relaksowi, z drugiej zaś umożliwi korzystanie ze znajdujących się tu zwykle szaf z ubraniami. Oto kilka pomysłów, z których możesz skorzystać, planując oświetlenie w swojej sypialni.

Oświetlenie miejsca wypoczynku

Wybór odpowiedniego źródła światła przy łóżku uzależniony jest od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić ilość dostępnej przestrzeni wokół mebla, obecność lub brak szafek nocnych, a także przeznaczenie sypialni – inne rozwiązania sprawdzą się w pokojach singli, inne w sypialniach małżeńskich.

Na początek przyjrzyjmy się propozycjom do aranżacji klasycznych, w których obok centralnego elementu wyposażenia, czyli łóżka, znajdują się obowiązkowe szafki nocne. Najczęściej właśnie na nich ustawia się niewielkie lampki nocne do sypialni. Dla osób, które często przed snem oddają się lekturze, optymalnym rozwiązaniem będzie lampka stołowa o mocnym strumieniu światła (np. Eglo Casamarte, Eglo Thornford). Natomiast jeśli miejscowe oświetlenie ma służyć przede wszystkim ociepleniu atmosfery we wnętrzu, świetnie sprawdzi się elegancka lampka z abażurem (np. Eglo Lauritz, Azzardo Impress). W sytuacji, gdy nie mamy miejsca na szafkę nocną lub jej wymiary uniemożliwiają ustawienie lampki, warto rozważyć montaż kinkietu na ścianie za łóżkiem (np. Azzardo Baroco, Azzardo Diablo).

Kinkiety w sypialni są dobrym pomysłem nie tylko wtedy, gdy ogranicza nas niewielka przestrzeń. Nowoczesne modele stanowią rozwiązanie atrakcyjne wizualnie i funkcjonalne. W sypialniach małżeńskich sprawdzają się zwłaszcza kinkiety na wysięgnikach (np. Italux Hary, Luminex Asta) lub z regulacją kąta padania światła (Azzardo Gulia, Azzardo Enzo). Dzięki nim małżonkowie nie przeszkadzają sobie wzajemnie, gdy jedno z nich chce czytać, a drugie ma zamiar spać.

Skrajnie odmiennym rozwiązaniem jest wykorzystanie w sypialni lamp podłogowych. Duże, stojące lampy najlepiej prezentują się w designerskich wnętrzach. Z reguły zapewniają bardzo mocne źródło światła, a ich zaskakujące formy stają się ważnym elementem wystroju. Za przykład niech posłużą nam chociażby industrialne lampy stojące Aldex z serii Eko czy lampa podłogowa z abażurem Italux Barnett.

Główne źródło światła w sypialni

Główne źródło światła w sypialni, montowane przy suficie, również może przybierać bardzo różne formy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są niewątpliwie lampy wiszące i żyrandole, nieco rzadziej spotykanym – plafony, chociaż w ostatnim czasie klienci decydują się tu nawet na reflektory, dyskretne lampy stropowe i oświetlenie szynowe.

Wszystkie z wymienionych rozwiązań oraz konkretne modele, których użyliśmy do ich zobrazowania, znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Światło i Styl. Poza zróżnicowaną propozycją lamp do sypialni, dystrybutor może pochwalić się bogatym asortymentem oświetlenia do innych pomieszczeń, a także zewnętrznego, zarówno w zakresie opraw, jak i niezawodnych źródeł światła.

śr. ocena 5 / głosów 6