Pomysły na dekoracje ścian

Ściany nie muszą być nudne, gołe albo schowane za meblami. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby przemienić zwykłą ścianę w przykuwającą uwagę scenerię naszego wnętrza. Możliwości na dekoracje ścian jest wiele. Oto niektóre z nich.

dekoracje scienne

Farby, tapety, co jeszcze?

Jednokolorowa farba na wszystkich ścianach czy monotonne zestawianie dwóch kolorów na ścianach w różnych wariacjach, wytapetowane całe ściany i zwykłe kafelki odeszły już do lamusa. Nie brakuje jednak innych pomysłów na wykończenie wnętrz i przygotowanie oryginalnych ścian.

Całkiem pociągającym rozwiązaniem są motywy z cegły na ścianie. Nieważne, czy między szafkami, na wąskim pasku na środku ściany czy na całej jednej ścianie – zawsze wyglądają efektywnie i stylowo. Czerwona cegła dodaje ciepłej tonacji, szara z kolei – czyni wnętrze surowym, a jednocześnie nowatorskim.

Okazuje się, że nie tylko salon modowy czy domowa garderoba mogą być wykonane z zastosowaniem obić, pikowania i tapicerowania ścian. Takie obicie w przedpokoju albo nad łóżkiem w sypialni sprawi, że wszyscy poczują się jak we francuskich salonach.

W przypadku wnętrz stylizowanych na ekskluzywne warto sięgnąć po płaskorzeźby z kamienia. Ściany ozdobione ornamentami nabiorą wielkiej ekspresji. I na odwrót, jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu rustykalnego wykończenia, postawmy na elementy drewniane. Entuzjaści klasycznych i nowoczesnych rozwiązań zachwycą się panelami 3D, które tworzą głębię wnętrza oraz iluzję.

Jeśli ściany są już gotowe, a mieliśmy do wyboru jedynie farbę – zastosujmy dodatkowe elementy, np. litery na ścianę. Mogą być one o różnych czcionkach, w różnych kolorach, a także różnej wielkości i z różnych materiałów. Możemy łączyć je w dowolny sposób, tworząc na ścianie fantazyjne kształty oraz ciekawe napisy, np. imiona domowników czy motta.

Innym sposobem na ożywienie ścian są fototapety, które mogą wręcz zaczarować wnętrze, zagwarantować niesamowite złudzenia optyczne oraz nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, zamieniając je np. w miasto nocą, słoneczny las albo prawdziwy kosmos. Fototapetą może stać się również nasze dowolnie wybrane zdjęcie.

Jeśli lubimy sztukę i stawiamy na motywy artystyczne, ścianę możemy ozdobić własnoręcznymi rysunkami. Jeśli nie umiemy zrobić rysunku sami, zastosujmy gotowe naklejki i szablony. Ciekawą dekoracją są elementy fluorescencyjne, które stworzą wyjątkową iluminację w pokoju.

Jak zagospodarować ściany?

Aby maksymalnie zagospodarować ściany, zawieśmy na nich szafki – zarówno zamknięte, jak i otwarte. Szczególnie modne są teraz szafki przypominające pudełka, które możemy zestawiać na ścianie, tworząc ciekawe formy. Inną metodą na wykorzystanie miejsca są wgłębienia ścienne, które dodatkowo możemy podświetlić.

Dekoracje ścian

Do dekoracji ściennych należą obrazy, antyramy, ramki ze zdjęciami, zegary, lampy – wszystko według naszego uznania i stylizacji pomieszczenia.