Podstawowe różnice pomiędzy akwarium morskim a słodkowodnym

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem domowego akwarium, zapewne poszukujesz informacji, jak zacząć. Szukając ich, natkniesz się na pojęcie akwarium morskiego i słodkowodnego. Musisz wiedzieć, że terminy te nie są synonimami i są to zupełnie różne akwaria. W związku z tym potrzebne są do nich różne akcesoria i przede wszystkim hodujemy w nich inne organizmy żywe. W tym artykule scharakteryzujemy oba rodzaje i wskażemy Ci różnice pomiędzy nimi.

Domowe akwarium

Rodzaje ryb w akwarium morskim a słodkowodnym

Podstawową różnicą jest rodzaj stworzeń, jakie mogą zamieszkiwać dane akwarium. W słodkowodnym możemy hodować takie gatunki jak gupiki, bojowniki, popularne złote rybki, skalary, czy mieczyki. Z kolei w akwarium morskim, które możesz stworzyć przy pomocy akwarystów z Reefguard.pl, znajdują się bardziej egzotyczne gatunki. Są to np. dobrze wszystkim znane błazenki, powder blue tang, czy zebrasoma żółta. W przeciwieństwie do akwarium słodkowodnego, w morskim możemy hodować praktycznie wszystkie bezkręgowce takie jak małże, krewetki, czy rozgwiazdy. Ogromną zaletą jest także to, że w akwarium morskim możesz umieścić ukwiały, które stanowią piękną ozdobę. Akwarium morskie jest więc bardziej efektowne, kolorowe i egzotyczne, co widać gołym okiem nawet jeśli dana osoba nie zna się na akwarystyce.

Różnice w roślinności między akwarium morskim a słodkowodnym

Różnice pomiędzy tymi dwoma akwariami znajdziemy nie tylko w żyjących tam gatunkach ryb, ale także w roślinności. W akwarium słodkowodnym popularnymi roślinami są lotos tygrysi, limnofila wodna, nurzaniec oraz mech jawajski. Tego typu flora oczywiście dodaje akwarium uroku i kolorów, jednak to roślinność w akwarium morskim robi większe wrażenie. Jedną z popularnych roślin, którą warto w nich hodować, jest alga morska.

Jakie są różnice w wyposażeniu akwarium morskiego a słodkowodnego?

W akwarium morskim żyją bardziej egzotyczne gatunki ryb i bezkręgowców, a także znajduje się tam roślinność taka, jak na rafie. W związku z tym konieczne jest zamontowanie akcesoriów, które zapewnią organizmom żywym odpowiednie warunki. Mowa tu przede wszystkim o specjalnym oświetleniu oraz odpieniaczu białek zamiast standardowych filtrów. Konieczne jest także zakupienie żywej skały, która odpowiada za filtrację wody, a także stanowi schronienie dla wielu gatunków ryb. Bez wątpienia jeśli chodzi o cenę założenia, wygrywa akwarium słodkowodne. Jeśli jednak zależy Ci na efektownym akwarium, które jest prawdziwym fragmentem rafy koralowej, wybierz akwarium morskie.

śr. ocena 0 / głosów 0