Podłoga na połysk. Metody czyszczenia domowego parkietu

Parkiety drewniane to doskonałe powierzchnie podłogowe – stylowe i estetyczne, nadające pomieszczeniom właściwego wyrazu, poczucia ciepła i przytulności. Aby jednak drewno zachowało pierwotny blask i funkcjonalność, powinno być należycie konserwowane. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek na temat tego, jak czyścić domowy parkiet, aby służył nam on latami.

czyszczenie parkietu

Parkiet lakierowany

Większość drewnianych parkietów jest pokrywana lakierem. Takie rozwiązanie dodatkowo zabezpiecza posadzkę, czyniąc ją mocną i twardą, a tym samym odporną na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Niestety, niezależnie od obecności lakieru, drewniany materiał wymusza na nas dodatkowe środki ostrożności przy czyszczeniu podłogi. Właściwie wykluczone jest mycie posadzki wodą – wnika bowiem ona pod powierzchnię, tworząc nieestetyczne plamy. W skrajnych wypadkach parkiet może się nawet podnieść na określonej powierzchni. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zamiatanie, odkurzanie i okresowe przecieranie podłogi suchą, bądź lekko wilgotną szmatką. Polecane są zwłaszcza dobrze chłonące kurz ściereczki z mikrofibry – komentuje przedstawiciel firmy ASC-PRO, autoryzowanego dealera urządzeń czyszczących marki Kärcher.

W przypadku wyjątkowo problematycznych zabrudzeń, warto używać specjalistycznych środków do pielęgnacji drewna, np. bazujących na żywicy akrylowej. Alternatywę stanowią domowe sposoby. Przy oczyszczeniu plam po soku bądź mleku sprawdzi się płyn do mycia naczyń, atrament wywabimy spirytusem, a ślady po tłuszczach i olejach… benzyną ekstrakcyjną.

Parkiet olejowany

Obok podłóg lakierowanych występują posadzki olejowane. Ich żywotność również jest uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Przede wszystkim – tak jak w przypadku lakieru – powierzchnia olejna powinna być zabezpieczona przed oddziaływaniem piasku i wody. Nanoszenie nieczystości na podłogę możemy zniwelować, umieszczając przed wejściem do mieszkania odpowiednie maty bądź wycieraczki.

W kwestii metod sprzątania – oczywiście musimy unikać nadmiernych ilości wody. Najlepiej sprawdzają się ,,suche” techniki czyszczenia – odkurzanie i ścieranie ścierką lub mopem. Ponadto, na podłogę olejowaną warto nakładać okresowo odpowiednią warstwę środka zabezpieczającego, co uchroni ją przez nadmierną eksploatacją i koniecznością gruntownych renowacji – radzi ekspert ASC-PRO.

Nowoczesne technologie – froterki do podłogi

Oczywiście nie musimy zdawać się na tradycyjne metody sprzątania. Wydajniejszą i szybszą opcją okażą się modne ostatnimi czasy froterki do parkietów. Tego typu urządzenia funkcjonują na rynku od wielu lat, choć dawniej kojarzono je z przyrządami do czyszczenia miejsc publicznych. Rozwój technologii spowodował, że współcześnie froterkę możemy zaadaptować również do warunków domowych. Niektórzy fachowcy ds. czyszczenia parkietów zalecają wręcz konserwację podłogi przy pomocy tego urządzenia – co najmniej raz na pół roku. Dzięki froterce, podłoże odzyskuje dawny blask – wzrasta jego estetyka, wytrzymałość i żywotność.

Froterka nadaje się świetnie do woskowania i polerowania parkietu, ale też do linoleum i kamienia. Jest prosta w użytkowaniu – mobilna, z ergonomicznym uchwytem i niewielkimi kółkami, ułatwiającymi poruszanie. Dobry przykład tego typu urządzeń stanowią technologie marki Kärcher.

Za czyszczenie froterką odpowiadają właściwie dopasowane pady polerskie. Do dyspozycji mamy pady uniwersalne (zazwyczaj puchate, o barwie białej) oraz inne specjalne typy – do podłóg woskowanych, lakierowanych, laminatu itd. Przed rozpoczęciem polerowania podłogi, trzeba ją dokładnie odkurzyć i umyć. Następnie nanosimy środek pielęgnacyjny i za pomocą froterki polerujemy powierzchnię, aż do uzyskania pożądanego połysku. Prosto, łatwo i przyjemnie – podsumowuje ekspert ASC-PRO.