Płytki do salonu – ciekawe propozycje stylizacji wnętrz

Czy podłoga w salonie musi być wykonana z drewna albo przynajmniej paneli? Według najnowszych trendów – już nie. Coraz częściej w pokojach dziennych i jadalniach, zamiast trudnych w pielęgnacji parkietów pojawiają się eleganckie płytki. Choć takie rozwiązanie może zaskakiwać i budzić obawę, że wnętrze będzie przez to chłodne, wybierając płytki ceramiczne z głową, możemy stworzyć naprawdę przytulne i stylowe pomieszczenie.

plytki-do-salonu

Jakie płytki do salonu?

W pomieszczeniach, gdzie płytki są rozwiązaniem nie tylko podnoszącym higienę wnętrza, ale także ważnym elementem dekoracyjnym, najlepiej prezentują się te o większych wymiarach. Zatem szukając płytek do salonu warto zwracać uwagę na te wielkoformatowe, o wymiarach powyżej 45x45cm.

Układając płytki wielkoformatowe minimalizujemy też ilość połączeń między poszczególnymi elementami. Wpływa to dodatnio na estetykę – okładzina sprawia wrażenie jednolitej powierzchni, a efekt ten spotęgujemy, sięgając po płytki rektyfikowane, o równo przyciętych krawędziach.

Salon w nowoczesnym stylu

W przypadku wielkiego formatu możemy sięgnąć po tzw. płytki tonalne. Takie płytki charakteryzują się asymetrycznymi wzorami, które z powodzeniem imitują naturalny kamień lub drewno. Rezultatem ich wykorzystania jest więc okładzina o wytrzymałości i łatwości pielęgnacji, jaką zapewnia ceramika, ale wyglądzie naturalnych materiałów.

Płytki imitujące kamień i drewno doskonale sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym bądź skandynawskim. Natomiast w salonie w stylu loftowym doskonale będą prezentowały się płytki imitujące beton, a nawet nawiązujące do sztuki ulicznej, jak np. Refin Graffiti Urban z oferty sklepu internetowego eurolazienki.pl.

Co ciekawe, płytki nie muszą być ułożone wyłącznie na podłodze. W wielu nowoczesnych salonach okładzina ceramiczna zdobi też jedną ze ścian, najczęściej najmocniej eksponowaną, np. tę, na której mamy kominek lub komodę ze zdjęciami czy pamiątkami.

Trendy kolorystyczne

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się płytki w odcieniach beżu i szarości. Jasne podłogi doskonale komponują się z nowoczesnymi elementami wystroju i stanowią piękne tło dla mocniejszych akcentów o charakterze tymczasowym – np. zasłon i innych tekstyliów o intensywnych barwach.

Osoby, którym zależy jednak na przerwaniu monotonii jasnych i gładkich przestrzeni, mogą urozmaicić je, sięgając po płytki dekoracyjne. Wśród nich hitem są płytki 3D, szkliwione, a nawet żłobione, czyli tzw. płytki strukturalne.

śr. ocena 5 / głosów 5