Planujesz remont mieszkania? – Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Samodzielne wykonanie remontu domu, czy mieszkania, to dla nas zwykle wielka satysfakcja, ale dopiero po pewnym czasie. Dlaczego? Bo samo wykonanie prac często przyprawia nas o zawroty głowy, w międzyczasie trafiają się niepowodzenia, nagle okazuje się, że kupiliśmy za mało materiałów, albo nie mamy pojęcia, jak zabrać się za kolejny etap. Prace się wydłużają, z planowanego tygodnia nagle tworzy się nieplanowany miesiąc, a gips, farby i panele śnią nam się po nocach. Zatrudnienie doświadczonej ekipy, która wykona dla nas poszczególne etapy robót to znacznie lepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na czasie. To się po prostu opłaca. Dlaczego?

Zakres prac trudny do określenia

Załóżmy, że kupiliśmy mieszkanie, które według nas jest w kompletnej rozsypce. W jednym pomieszczeniu nie pasuje nam podłoga i kasetony, które uważamy za przeżytek. W kolejnym znajdują się meble, które dalece odbiegają od naszej estetyki. Wanna jest zbyt mała albo wolelibyśmy jednak kabinę prysznicową, a do tego niedopuszczalne jest, że pralka znajduje się w kuchni, a nie w łazience. Suma summarum wychodzi na to, że całe mieszkanie jest do remontu. Od czego zacząć? Czy brać się za wszystkie pomieszczenia naraz, czy może iść po kolei? Samo określenie zakresu prac i budżetu, jaki trzeba będzie na nie przeznaczyć, przyprawia nas o dreszcze.

Dla doświadczonych fachowców to pestka – mówi nam przedstawiciel firmy Westor z Dąbrowy Górniczej. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że w trakcie robót pokażą nam się usterki, których ktoś kiedyś nie poprawił, przede wszystkim w niewidocznych na pierwszy rzut oka instalacjach. Te zawsze powinny być wykonywane i remontowane pod okiem fachowców. Instalacje gazowe i wodno-kanalizacyjne, według polskiego prawa, muszą być wykonane w porozumieniu ze specjalistą lub z pomocą specjalistycznej ekipy. Zamiast próbować określać koszty samodzielnie, możemy bez problemu poprosić fachową ekipę budowlaną o obejrzenie naszego lokalu i sporządzenie dla nas ogólnego kosztorysu robót, z podziałem na poszczególne etapy. Widzimy wówczas, ile będą kosztowały materiały, a ile będzie nas kosztowała robocizna.

Często okazuje się, że planowany tygodniowy urlop na remont wykonany samodzielnie nijak ma się do kwestii finansów. Lepiej spokojnie iść do pracy, a w mieszkaniu dać pracować fachowcom.

Materiały, narzędzia i harmonogram prac

Fachowe ekipy budowlane, które na co dzień zajmują się remontami domów i mieszkań, korzystają ze zniżek, jakie oferują im hurtownie budowlane. Sklepy zupełnie inaczej traktują klientów indywidualnych, którzy wpadają raz na kilka lat po wiaderko farby, niż klientów stałych, które robią większe zakupy regularnie. Większe hurtownie oferują nie tylko zniżki, ale i dowóz materiałów na miejsce, możemy skorzystać z porad fachowców, którzy znają się na poszczególnych materiałach. Fachowa ekipa remontowa zna się na technologiach i trendach na rynku, może nam więc doradzić wybór rozwiązań, o których sami nigdy byśmy nie pomyśleli. Do wykonania niektórych prac potrzebne nam są specjalistyczne narzędzia, które w przyszłości do niczego nam się nie przydadzą. Ekipie remontowej owszem, więc może sobie na nie pozwolić. To kolejny atut. I na koniec harmonogram: podczas gdy my często nie mamy pojęcia, od czego w ogóle rozpocząć prace, firma zewnętrzna już na samym początku ustali sobie harmonogram prac, ponieważ zależy jej na jak najszybszym wykonaniu zlecenia, by wziąć kolejne. To brzmi zachęcająco!