Parapety jako elementy wykończenia okien 

Parapet stanowczo wpływa zarówno na estetykę okna, jak i całego wnętrza. Dużą rolę odgrywa tutaj projekt i materiał, z jakiego wyprodukowano instalację, a także sposób jej wykończenia, kolorystyka oraz dodatkowe zdobienia. Warto też pamiętać, że konstrukcja musi odpowiadać parametrom otworu okiennego. Dobrze dobrany parapet pełni bowiem kilka ważnych funkcji.

Parapet

Parapety mogą się znajdować na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. To właśnie ten drugi rodzaj instalacji wpływa na aranżację pomieszczeń – drewniana stolarka okienna np. ociepla wystrój, a kamienna dodaje elegancji. Dużą popularnością cieszą się również parapety zrobione z MDF, których przewagą jest wiele różnych wersji kolorystycznych i wzorów. Wykończenie takiego obiektu, a nawet jego barwa wpływa na stopień jasności panujący w danym pokoju i spójność aranżacji. Okno i jego elementy powinny bowiem pasować do reszty wyposażenia.

Jaką funkcję pełnią parapety w stolarce okiennej? 

Rolą parapetów jest zabezpieczenie ściany przed zanieczyszczeniami, jakie mogą wpadać przez otwór okna, a także osiadającym kurzem oraz wilgocią z podlewanych kwiatów. Instalacja musi być więc odporna na działanie różnorodnych czynników, w tym temperatury – osłania również kaloryfery, które zwykle znajdują się poniżej jej powierzchni. Parapety wewnętrzne stanowią też ważny element wykończenia wnęki okiennej, ponieważ ochraniają ją przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie użytkowania, np. kruszeniem kantów czy ich obtłuczeniami.

Zewnętrzne instalacje pełnią nieco inne, jednak podobne funkcje. Zadanie takiego obiektu to zabezpieczenie ściany przed różnymi warunkami atmosferycznymi: stanowi ochronę przeciw nadmiernym nasłonecznieniem bądź opadami. Parapety, które znajdują się na zewnątrz okna sprawiają, że na ścianach budynku nie powstają nieestetyczne zacieki i odbarwienia, muszą być więc wykonane z solidnego materiału. Jak mówią specjaliści z firmy Pendragon działającej m.in. w Bytomiu, przy wykończeniu należy pamiętać o właściwej głębokości „podokiennika”.

Jak dobrać odpowiedni parapet do okna? 

Zakup parapetu nie ogranicza się jedynie do wyboru pomiędzy różnymi materiałami, wersjami kolorystycznymi czy motywami. Jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie instalacji do wnęki okiennej, dlatego należy wykonać szczegółowe pomiary. Istotne znaczenie ma tutaj nie tylko głębokość konstrukcji, ale również jej długość. W dalszej kolejności należy zadbać o prawidłowy montaż podokiennika, bez którego mogą wystąpić pewne nieszczelności, a co za tym idzie – straty energii cieplnej.

śr. ocena 0 / głosów 0