Parapety mogą się znajdować na zewnątrz i wewnątrz mieszkania. To właśnie ten drugi rodzaj instalacji wpływa na aranżację pomieszczeń – drewniana stolarka okienna np. ociepla wystrój, a kamienna dodaje elegancji. Dużą popularnością cieszą się również parapety zrobione z MDF, których przewagą jest wiele różnych wersji kolorystycznych i wzorów. Wykończenie takiego obiektu, a nawet jego barwa wpływa na stopień jasności panujący w danym pokoju i spójność aranżacji. Okno i jego elementy powinny bowiem pasować do reszty wyposażenia.
Jaką funkcję pełnią parapety w stolarce okiennej?
Rolą parapetów jest zabezpieczenie ściany przed zanieczyszczeniami, jakie mogą wpadać przez otwór okna, a także osiadającym kurzem oraz wilgocią z podlewanych kwiatów. Instalacja musi być więc odporna na działanie różnorodnych czynników, w tym temperatury – osłania również kaloryfery, które zwykle znajdują się poniżej jej powierzchni. Parapety wewnętrzne stanowią też ważny element wykończenia wnęki okiennej, ponieważ ochraniają ją przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie użytkowania, np. kruszeniem kantów czy ich obtłuczeniami.
Zewnętrzne instalacje pełnią nieco inne, jednak podobne funkcje. Zadanie takiego obiektu to zabezpieczenie ściany przed różnymi warunkami atmosferycznymi: stanowi ochronę przeciw nadmiernym nasłonecznieniem bądź opadami. Parapety, które znajdują się na zewnątrz okna sprawiają, że na ścianach budynku nie powstają nieestetyczne zacieki i odbarwienia, muszą być więc wykonane z solidnego materiału. Jak mówią specjaliści z firmy Pendragon działającej m.in. w Bytomiu, przy wykończeniu należy pamiętać o właściwej głębokości „podokiennika”.
Jak dobrać odpowiedni parapet do okna?
Zakup parapetu nie ogranicza się jedynie do wyboru pomiędzy różnymi materiałami, wersjami kolorystycznymi czy motywami. Jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie instalacji do wnęki okiennej, dlatego należy wykonać szczegółowe pomiary. Istotne znaczenie ma tutaj nie tylko głębokość konstrukcji, ale również jej długość. W dalszej kolejności należy zadbać o prawidłowy montaż podokiennika, bez którego mogą wystąpić pewne nieszczelności, a co za tym idzie – straty energii cieplnej.