Panele szklane – co brać pod uwagę przy ich zakupie?

Kiedy zdecydujesz się na zakup paneli szklanych, może nieźle zaskoczyć Cię szeroki wybór. Od razu okazuje się, że możesz stworzyć właściwie niezliczona ilość projektów, wybrać dozwolony nadruk w niemal każdym kolorze. Warto dobrze przemyśleć taki zakup, aby mieć pewność, że nowa dekoracja posłuży Ci na lata i szybko się nie znudzi.

panele szklane

Panele szklane najczęściej można natknąć się w kuchni i łazience. W tych miejscach stanowią one świetny zamiennik płytek. Wyglądają elegancko, a jednocześnie są proste w utrzymaniu czystości. Co ciekawe, coraz częściej można je spotkać w salonie, pokoju dziecinnym, a nawet sypialni. W tych przypadkach pełnią one funkcje estetyczne.

Dobierz odpowiednie szkło

To klucz do sukcesu. Jeśli już jesteś zdecydowana na zakup, wiesz, gdzie chcesz zamontować takie szkło – zdecyduj, jaki rodzaj wybierzesz. Najlepsze są panele szklane na bazie szkła hartowanego, ponieważ są nawet ośmiokrotnie bardziej wytrzymałe od szkła zwykłego. Taki produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce nie jest podatne na obtłuczenia i odpryski, a nawet na przypadkowe, niechciane zarysowania. Kiedy zamówisz panel, warto dowiedzieć się, w jaki sposób będzie przebiegał proces jego montażu. Będziesz mogła się odpowiednio do tego przygotować, upewniając się, że wszystkie czynności zostały odpowiednio wykonane. Szklane panele to maksymalnie duża powierzchnia z minimum łączeń i cięć. Oznacza to, że montaż nie trwa długo, a przede wszystkim jest czysty. Po prostu szybę z silikonem nałożonym punktowo dociska się do ściany i blokuje przed osuwaniem. Szparę pomiędzy szybą a blatem traktujemy jak fugę. Najlepiej wypełnić ją bezbarwnym silikonem lub w kolorze panelu.

Odpowiedni wymiar

Wykona je dla Ciebie firma, której zamawiasz przygotowanie panelu. Pomiar musi być bardzo precyzyjny. Wykonuje się go za pomocą laserowych mierników, które pozwalają wyłapać nawet minimalne nierówności, które nie są widoczne gołym okiem. Od wymiarów wnęki należy także odjąć odpowiednie luzy, aby panel swobodnie wszedł w wyznaczone miejsce.

Jaki design?

Wygląd panelu jest jedną z najważniejszych rzeczy. Już wcześniej powinnaś o tym pomyśleć, przeglądając różnorodne projekty. Być może wybierzesz coś z gotowych grafik, znajdziesz inne inspiracje w sieci czy specjalistycznych czasopismach. Zawsze możesz zaprojektować własną grafikę. Zespół profesjonalnych grafików dopasuje wybrane motywy do wymiarów paneli szklanych w rozmiarach rzeczywistych. Każdy projekt jest realizowany indywidualnie z uwzględnieniem wcześniejszej aranżacji pomieszczenia.

Jak wykonywane są panele?

Produkuje się je ze szkła spełniającego normę szkła bezpiecznego. Panele laminuje się wielowarstwowo w specjalnym piecu próżniowym pod wysoką temperaturą. Po kolei nakłada się folię z nadrukiem wysokiej jakości, transparentną folię Eva oraz tafle szkła. Tak przygotowany produkt zostaje włożony do nagrzanego pieca na około dwie godziny w celu rozpuszczenia folii EVA. Dzięki temu grafika na stałe zostaje zgrzana ze szkłem. Popularne są również panele ze szkła hartowanego. Takie szkło jest podgrzewane do bardzo wysokiej temperatury, a następnie mocno schładzane.

Jak transportować panele?

Powinny być one przewożone w pionie. Należy je odpowiednio zabezpieczyć przed stłuczeniem czy obiciem w trakcie jazdy. Uważaj również na wąskie klatki schodowe. Podczas wnoszenia paneli do mieszkania może dojść do ich obicia czy zarysowania, a tym samym uszkodzenia. Tutaj liczy się wyczucie, które gwarantuje maksimum bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać zarówno na etapie załadunku, transportu, jak i rozładunku.

Więcej interesujących informacji na temat paneli szklanych znajdziesz na stronie Beluglass. Firma Beluglass  specjalizuje się w produkcji i montażu elementów szklanych wyposażenia wnętrz.