Ozonowanie mieszkania. Kryteria opłacalności

W naszym zanieczyszczonym środowisku, szukamy coraz częściej sposobów na to, żeby ochronić mieszkania przed szkodliwymi czynnikami. Stosujemy oczyszczacze powietrza, na klimatyzację zakładamy odpowiednie filtry. Jednak wciąż na nowo pojawiają się w naszych domach różnego rodzaju, zanieczyszczenia, alergeny, drobnoustroje, grzyby, nie wspominamy już o pasożytach. Od niedawna bardzo popularne robi się ozonowanie, mające nas uwolnić od tych plag.

Na czym polega ozonowanie?

Metoda ta polega na wpuszczeniu do pomieszczenia bardzo aktywnego chemicznie gazu – ozonu. Ten  wnika w meble, zwłaszcza te tapicerowane oraz dywany i inne domowe tekstylia, niszcząc wszystkie grzyby, baterie oraz wirusy. Likwiduje też przy okazji nieprzyjemne zapachy, a nasze mieszkanie staje się czyste i świeże. Ozon natomiast rozpada się z powrotem na dwuatomową cząsteczkę tlenu, która jest niegroźna dla ludzi i zwierząt domowych. Ogromną zaletą tej metody jest to, że nie wymaga ona użycia szkodliwych środków chemicznych.

Opłacalność ozonowania

Usługa ozonowania małego mieszkania to około 300 PLN. Przy większym mieszkaniu te koszty również rosną. Jeśli mamy w domu zwierzęta domowe zostawiające na meblach zapachy albo alergików, którzy męczą się od kurzu czy innych alergenów, zabieg taki musimy wykonywać w miarę regularnie, a to może oznaczać spory koszt. Wtedy warto już rozważyć zakup ozonatora.

Takie urządzenia są dostępne na popularnych serwisach sprzedażowych, jednak możemy tam trafić na produkty o bardzo różnej jakości i skuteczności. Dlatego warto poszukać producentów z większym doświadczeniem i najlepiej spełniających światowe wymogi. Taką firmą jest na przykład Bitom z Siemianowic Śląskich. Oferuje wysoką jakość produktów przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny dla klienta. Zakup takiego generatora ozonu to niestety jest jednorazowo większy wydatek, ale jeśli porównamy ilość wykonywanych samodzielnie zabiegów do ceny wypożyczenia, okazuje się, że bardzo szybko się zwróci.

Środki ostrożności podczas ozonowania

Jeśli już posiadamy swój generator ozonu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas jego używania:

  • w trakcie ozonowania w pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta, wcześniej usuwamy też wszelkiego rodzaju rośliny,
  • pomieszczenia powinny być zabezpieczone przed niekontrolowanym wydostaniem się gazu,
  • zabezpieczamy wrażliwe na działanie gazu elementy wyposażenia,
  • po zabiegu wskazane jest dokładne przewietrzenie wszystkich pomieszczeń.
śr. ocena 5 / głosów 5