Oświetlenie przemysłowe

Dobierając oświetlenie do wnętrz mieszkalnych, rzadko przygotowujemy gruntowne analizy potrzeb w danym miejscu, a wybór konkretnych opraw oraz miejsca ich usytuowania w dużej mierze dokonywany jest intuicyjnie. W przypadku oświetlenia przemysłowego nie możemy pozwolić sobie na taką dowolność. Projektowanie oświetlenia do sklepu, biura czy zakładu produkcyjnego wymaga dokładnej znajomości panujących tam warunków i postępowania zgodnie z przepisami.

Instalacja oświetleniowa w miejscu pracy musi zapewniać pracownikom warunki umożliwiające wykonywanie jego zadań, zapobiegać zmęczeniu i poczuciu dyskomfortu, jednocześnie gwarantować pełne bezpieczeństwo. Sposoby prawidłowego oświetlenia miejsc pracy na różnych stanowiskach opisują liczne przepisy polskiego prawa i normy europejskie, z którymi warto zapoznać na etapie planowania instalacji dla zakładu.

Dobór właściwych opraw oświetleniowych i miejsca ich instalacji w dużej mierze uzależniony jest od specyfiki pracy na danym stanowisku. Kluczowe parametry w każdym z tych zastosowań to iluminacja, kąt padania i barwa światła, przy czym inne wartości sprawdzą się np. przy oświetleniu stanowiska biurowego, a inne przy stole warsztatowym – mówi ekspert z firmy KOLORENO. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi pracownicy chętnie udzielają klientom porad w zakresie doboru najlepszych rozwiązań.

Oświetlenie do biur i sklepów

W pomieszczeniach biurowych, salach szkolnych, gabinetach i wszędzie tam, gdzie ludzie przez długi czas korzystają ze sztucznego światła, a dodatkowo przebywają w otoczeniu również świecących monitorów, przy projektowaniu oświetlenia trzeba brać pod uwagę potrzebę zapobiegania efektowi olśnienia. Właśnie dlatego w tego typu przestrzeniach bardzo często spotykamy oprawy rastrowe. Ich charakterystyczna konstrukcja pozwala w pełni wyeliminować lśnienie, ogranicza też występowanie odbłysków.

Oświetlenie sklepowe służy nie tylko komfortowi pracujących tam osób, ale też musi stwarzać atmosferę przyciągającą klientów. Do podświetlania ścian i półek sklepowych mogą być wykorzystywane m.in. eleganckie plafony LED, ale także naświetlacze i lampy kierunkowe mocowane na szynach, co zapewnia dużą elastyczność w modelowaniu oświetlenia sklepu.

Oświetlenie warsztatów i hal produkcyjnych

W warsztatach, halach produkcyjnych i magazynowych, kluczowy będzie dobór górnego, głównego źródła światła. Największy komfort pracownikom wykonującym zadania przy stołach warsztatowych zapewni główne światło padające z boku. W tym celu najczęściej wykorzystywane są oprawy do świetlówek umieszczone we właściwych odległościach od stołów roboczych. Dla uniknięcia zjawiska odbijania się światła np. od narzędzi używanych w warsztacie najlepiej jest stosować świetlówki LED.

Inną bardzo ciekawą propozycją są lampy LED High Bay. Oprawy High Bay zapewniają równomierne oświetlenie dużych przestrzeni, a ich dodatkową zaletą jest niemal natychmiastowe uruchomienie po naciśnięciu włącznika. Lampy tego typu nie wywołują drażniącego efektu migotania, dają światło o przyjemnej i przyjaznej dla użytkowników barwie.

W obiektach przemysłowych, w których na co dzień panują warunki wysokiego zapylenia lub wilgoci, konieczny jest montaż oświetlenia w oprawach hermetycznych, a więc o szczelności na poziomie co najmniej IP 50. Tego rodzaju oprawy zapewniają pełną ochronę świetlówkom LED, przy czym nie wpływają na jakość emitowanego przez nie światła.

śr. ocena 5 / głosów 5