Oświetlenie lustra – żarówki liniowe LED

O tym, że rodzaj zastosowanego oświetlenia ma bardzo istotny wpływ na aranżację i ogólny nastrój panujący w domu, nie trzeba nikogo przekonywać. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko podkreśli atuty pokoju, salonu, sypialni, łazienki czy holu, ale i stanie się efektowną dekoracją pomieszczenia. Dużą popularnością w tej dziedzinie cieszą się ostatnio żarówki oparte o diody LED, które coraz częściej zastępują tradycyjne rozwiązania.

Diody LED oferują ich użytkownikom wiele zalet. Poza walorami estetycznymi te zalety to przede wszystkim duże oszczędności energii elektrycznej (przynajmniej 50% dotychczasowego zużycia) i dużo dłuższa żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Lampy LED mogą też różnicować barwę świecenia i ilość dostarczonych lumenów, a dostępne są z różnymi gwintami np. E27, E14, a nawet ze specjalnymi „gniazdami” S14s czy S14d.

Żarówki liniowe LED, bo o nich tutaj mowa, chętnie są wybierane jako oświetlenie  miejscowe przy lustrach w różnych pomieszczeniach w domu: łazience, holu, garderobie, ale też w hotelach i restauracjach. W czasach masowego przechodzenia na oświetlenie ledowe i wycofywania się producentów z produkcji tradycyjnego oświetlenia, na rynku znajdziemy zamienniki, które  bezproblemowo zamontujemy w miejsce starej żarówki liniowej. Takie między innymi żarówki liniowe LED ma w swojej ofercie sklep AQUA-LIGHT.

Żarówki liniowe S14s i S14d: zastosowanie i cechy

Tradycyjne żarówki liniowe S14s i S14d i ich ledowe zamienniki stosowane są głównie jako źródło światła w mieszkaniach i domach prywatnych. Chętnie też wykorzystuje się je do oświetlania obiektów hotelowych i restauracji. Są funkcjonalne, wydajne i emitują ciepłą barwę światła o temperaturze barwowej 2700K – 3000K.

Wybór odpowiedniego oświetlenia przy lustrze jest bardzo ważny np. przy dobieraniu makijażu, ale też przy myciu twarzy, goleniu czy czesaniu. Najlepiej będzie, jeśli odbicia jasnych części lamp nie są widoczne w lustrzanej tafli. Tutaj właśnie wkraczają ledowe żarówki liniowe np. LEDinestra firmy OSRAM, które idealnie pasują do tego typu oświetlenia.

Dlaczego żarówki liniowe LED a nie tradycyjne? Otóż z uwagi na zawartość szkodliwych dla człowieka i środowiska związków chemicznych, produkcja tradycyjnych żarówek liniowych została zaprzestana, a w ich miejsce pojawiły się żarówki liniowe LED, które prócz ekologicznego aspektu przyczyniają się również do oszczędności energii elektrycznej pobierając znacznie mniej prądu. Przykładowo żarówka LEDinestra OSRAM o mocy 3,5W jest zamiennikiem tradycyjnej żarówki LINESTRA OSRAM 35W.

Przy szerokim zakresie użycia tego typu oświetlenia rachunek ekonomiczny jest prosty i zdecydowanie przemawia na korzyść wymiany lamp fluorescencyjnych na żarówki liniowe LED, nawet pomimo wyższej ceny zakupu. Warto też rozważyć wymianę starych lamp liniowych na liniowe żarówki LED w domu.

Lampy liniowe LED w praktyce

Ten typ oświetlenia doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku komercyjnego, jak i domowego użycia – do podświetlenia luster i dekoracji naszych pomieszczeń. Gdzie najlepiej wykorzystać zalety żarówek liniowych LED? To rozwiązanie dobre do doświetlenia lustra w łazience, garderobie czy przy toaletce, doskonale spełni się jako podświetlenie podmeblowe w kuchniach, intrygujące dodatkowe źródło światła w sypialni, jako oświetlenie ciekawego plakatu, grafiki lub galerii rodzinnych zdjęć, wreszcie jako źródło światła w pobliżu sof, kanap, ławek i innych miejsc, w których można na chwilę usiąść i odpocząć. Będą to między innymi recepcje, poczekalnie, hole itp. miejsca, ale też lady barów, sale restauracyjne etc.

W przypadku wymiany już użytkowanych tradycyjnych żarówek z trzonkami S14s czy S14d na lampy liniowe LED o tych samych trzonkach odbywa się na zasadzie ich bezpośredniej zamiany – wyjmujemy tradycyjną lampę, a w jej miejsce wpinamy taką samą, ale ledową. Takie właśnie żarówki liniowe z mocowaniem S14s czy S14d wymagają dedykowanych oprawek-gniazd. Dostępne są w różnych mocach, uzależnionych od długościach tuby (30cm, 50cm i 100cm). Szczególnie ciekawą ofertą może okazać się seria LEDinestra renomowanej niemieckiej firmy Osram. Oferuje ona długi czas użytkowania, niski pobór energii (mniejszy od jej fluorescencyjnego odpowiednika o nawet 85 %), ciepłą, kojącą barwę światła oraz dobre odzwierciedlenie barw.

śr. ocena 5 / głosów 7