Oświetlenie LED w mieszkaniu – inwestycja godna rozważenia?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do światła. Od momentu opatentowania przez Edisona żarówki pod koniec XIX wieku oświetlenie elektryczne przeszło sporą metamorfozę. Obecnie najbardziej zaawansowaną technologią z tej kategorii jest oświetlenie LED, zdobywające sobie coraz większą popularność. Czy warto zainwestować w nie do użytku domowego?

oswietlenie-led

Jak działają LED-y?

To, co odróżnia lampy LED od innych rodzajów oświetlenia jest brak żarnika – zamiast niego elementem świecących jest półprzewodnikowa dioda. Wykonywana jest ona zwykle z krzemu wzbogaconego różnymi dodatkami, a składa się z dwóch warstw – N i P. Zgodnie ze swą nazwą przewodzi ona prąd wyłącznie w jedną stronę. Pod wpływem energii elektrycznej elektrony znajdujące na warstwie N przeskakują na wolną od elektronów warstwę P. Aby wrócić na swoje miejsce – do czego dążą – muszą oddać zgromadzoną energię elektryczną, która emitowana jest na zewnątrz pod postacią światła. Po powrocie na warstwę N cykl rozpoczyna się ponownie.

Jakie są zalety oświetlenia LED

LED-y cieszą się wzrastającą popularnością i powoli zastępują starsze rodzaje oświetlenia nie bez przyczyny – wynika to z ich licznych zalet, między innymi:

  • Wysokiej sprawności w przetwarzaniu prądu elektrycznego na światło. – Stare żarówki wolframowe zaledwie 5-10% dostarczonej energii zamieniają w światło, reszta zostaje zamieniona w ciepło – mówi przedstawiciel firmy MTLED – Lampy LED są w stanie przetworzyć na światło aż 95% pobranej energii. Oznacza to znacznie mniejszy pobór energii do uzyskania tej samej ilości światła, a tym samym – niższe rachunki.
  • Długa żywotność – szacuje się, że przeciętna lampa LED jest w stanie świecić przez około 50 tysięcy godzin, czyli ponad 5,5 roku bez przerwy. Dla porównania nawet wysokiej jakości żarówki wolframowe świecą około 25 razy krócej.
  • Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia – zarówno jeśli chodzi o wstrząsy, jak i urazy mechaniczne. Dzięki temu oświetlenie LED nie wymaga tak dużej ostrożności i może być stosowane bez problemu nawet tam, gdzie ryzyko uszkodzenia jest największe.
  • Bezpieczeństwo – do produkcji LED używa się technologii bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego. To daje im przewagę nad zawierającymi pary rtęci świetlówkami.
  • Krótki czas uruchamiania – to kolejna przewaga nad świetlówkami, które zwykle potrzebują nawet kilku sekund na osiągnięcie pełnej jasności. Między włączeniem przepływu energii a rozpalaniem lampy LED mija zaledwie kilka mikrosekund.

Podsumowując

Lampy LED to obecnie najbardziej zaawansowana technologia oświetleniowa na rynku. Co prawda poszczególne produkty mogą być od kilku do kilkunastu razy droższe od innych rodzajów oświetlenia, jednak mniejsze zużycie energii oraz dłuższa żywotność w całości rekompensują wydatek.

śr. ocena 5 / głosów 5