Oświetlenie LED w meblach

Dobre oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnej estetyce pomieszczenia. W przypadku kuchni i łazienek coraz więcej osób decyduje się połączyć umeblowanie z oświetleniem LED w postaci taśm czy pojedynczych oczek. Energooszczędne diody zapewniają wyjątkowy klimat w danym pokoju, a także dobrze oświetlają przestrzeń roboczą. W zależności od typu można je montować w różnych miejscach szafek.

Oświetlenie LED w meblach

Taśmy LED – po obu stronach mebli

Oświetlenie LED (np. w postaci specjalistycznych taśm) sprawdza się doskonale w połączeniu z meblami. Wyróżnia je wyjątkowa praktyczność oraz dekoracyjność. Taśmy dopasują się do każdego kształtu mebla, a także pobierają stosunkowo mało prądu. 

Meble mogą być podświetlane z górnej lub dolnej zabudowy. Szczególnie w kuchniach najczęściej wybierane jest pierwsze rozwiązanie, ponieważ światło pada wtedy bezpośrednio na blat roboczy. Oświetlenie w dolnych partiach wiąże się raczej z celami czysto dekoracyjnymi. Taką opcję można wykorzystać jako rozwiązanie pomocnicze w kuchniach otwartych na salon. 

Oświetlenie LED najlepiej kupować w sprawdzonych hurtowniach. Przykładem jest firma Rudex, oferująca kuchenne akcesoria meblowe i inne elementy do produkcji mebli.

Typy oświetlenia LED w meblach

Oświetlenie LED dobiera się w zależności od jego położenia. W połączeniu z meblami najpopularniejszym rozwiązaniem są taśmy LED. Inną opcję stanowią tzw. wieńce świetlne, które oświetlają nie tylko wnętrze szafki, ale i całą powierzchnię roboczą. Jeżeli domownicy decydują się na górne oświetlenie LED, mogą wybrać oprawy typu oczka. Światło prezentowane tu jest za pośrednictwem pojedynczych lampek, które mogą być montowane pojedynczo lub tworzyć zorganizowany ciąg. Zazwyczaj można spotkać różne warianty oczek, np. narożne, wpuszczane, odchylne, okrągłe, kwadratowe.

Jak wybrać oświetlenie LED?

Decydując się na oświetlenie LED, najlepiej zwrócić uwagę na profil mebli, barwę światła, a także dopasowane listwy montażowe.

Świetlne akcesoria meblowe mogą być montowane w różnych częściach szafek – nie tylko przy krawędziach, ale i na rogach lub w środku. Cały proces montażu polega na docinaniu profilu do konkretnego mebla. Wiele osób decyduje się na połączenie mebli na wymiar z autorskim, dopasowanym oświetleniem LED. Dobre zharmonizowaniegwarantują listwy montażowe, które są dobierane indywidualnie.

Równie ważna jest barwa oświetlenia, którą powinno się dobierać do charakteru danego pomieszczenia. W kuchniach o stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzi się zimne biało światło, natomiast wersja cieplejsza lepiej komponuje się z umeblowaniem tradycyjnym.

śr. ocena 0 / głosów 0