Oświetlenie jako element dekoracyjny

Odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne, gdyż światło nie tylko rozprasza ciemność, ale także wydobywa charakter naszych wnętrz. Kiedyś głównym źródłem światła były tylko żyrandole, dzisiaj wykorzystuje się również lampy stojące, stołowe, listwy LED i inne. W stylizacji pomieszczenia to świetna alternatywa dla tradycyjnych żyrandoli. Sprawdźmy, jakie powinno być oświetlenie, które chcemy wykorzystać, jako dekorację pomieszczenia.

Jak dobrać oświetlenie dekoracyjne do wnętrza?

Oświetlenie dekoracyjne przede wszystkim powinno być dopasowane stylem do całości wnętrza. Jeżeli jednak chcemy przełamać monotonię w naszym pokoju wystarczy zakupić lampę wyróżniającą się oryginalnym designem.

Oświetlenie dekoracyjne w pomieszczeniach dodaje oryginalności. Nastrojowe lub kolorowe światełka sprawiają, że domownicy czują się komfortowo a wnętrze staje się przytulne. Oświetlenie dekoracyjne ukazuje również walory wizualne naszego wnętrza – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z Centrum Budowlanego SIGMA z Węgrowa.

Dobrze dobrane oświetlenie jest konieczne dla ekspozycji naszego wnętrza, nadaje ono charakter pomieszczeniom, podkreśla ich walory i ukrywa wady. Dodaje niepowtarzalnego klimatu w salonie, stwarza przytulny nastrój w sypialni oraz zapewnia funkcjonalne oświetlenie lustra w łazience.  Podświetlenie stopni schodowych, taśmy LED pod szafkami czy podświetlone wnęki to przykłady na nowoczesną i stylową aranżację.

Rodzaje oświetlenia dekoracyjnego

Produkty oświetleniowe, które mogą spełniać funkcję dekoracyjną to m.in. lampy stojące, taśmy LED, oczka sufitowe czy oprawy schodowe. Dużą popularnością cieszą się sufity podwieszane, podświetlane halogenami lub taśmami LED. Zaletą takiej instalacji jest możliwość wyboru dowolnych barw światła dostosowanych do naszego nastroju lub okazji. Światło instalowane w posadzce, w ścianie, przy schodach lub na stopniach gwarantują nie tylko oryginalne efekty wizualne, ale zapewniają również bezpieczeństwo i ułatwiają poruszanie się domownikom w ciemnościach. Taśmy LED zainstalowane pod łóżkiem lub szafką nocną to idealny pomysł dla osób, które zasypiając, potrzebują odrobiny światła. Takie oświetlenie dekoracyjne w Węgrowie dostaniemy np. w hurtowni budowlanej Sigma. Lampy o oryginalnych kształtach czy instalacje ścienne wyposażone w energooszczędne źródła światła często traktujemy, jako ozdoby, które mogą dekorować nasze wnętrza przez wiele godzin dziennie, bez uszczerbku dla naszego portfela. Źródła światła umieszczone w przeszklonych częściach mebla, lampki zwisające nad wyspą w kuchni lub stołem w jadalni, czy łańcuch świetlny w pokoju dziecięcym – to tylko przykłady jak pięknie możemy udekorować nasze wnętrze prostym światłem.

śr. ocena 5 / głosów 5