Oświetlenie do sypialni

Sypialnia jako pomieszczenie kojarzy się nam przede wszystkim z odpoczynkiem i intymnością. W trakcie dnia to pomieszczenie praktycznie nie jest odwiedzane. W zamyśle ma służyć przede wszystkim domownikom, a nie gościom. Aranżując wystrój sypialni powinniśmy więc myśleć wyłącznie o indywidualnych potrzebach i upodobaniach.

oswietlenie

Jednym z kluczowych elementów wystroju sypialni powodującym intymną atmosferę jest oświetlenie. Jego odpowiedni dobór sprawi, że nawet po męczącym dniu będziemy się szybko regenerować.

Sprawdzone rozwiązania

Najczęściej spotykanym typem oświetlenia sypialni są lampy sufitowe. Firma Astro Lighting poleca swoim klientom plafon abażurowy bevel. Jego prosta forma, ciekawa struktura materiału (postarzany jedwab z widocznymi zaciągnięciami materiału) oraz możliwość zastosowania zewnętrznego ściemniacza powodują, że bevel idealnie sprawdzi się w sypialni.

oswietlenie-do-sypialni-2

Fot: bevel oyster 450

Idealne uzupełnienie oświetlenia sufitowego stanowią kinkiety. Tworzą nastrojowy klimat oraz dobrze oświetlą najbliższe otoczenie.

oswietlenie-do-sypialni-3

Fot: montclair twin

Kolejnym klasycznym elementem wystroju każdej sypialni są lampy nocne. Umieszczone na stolikach obok łóżka stanowią dopełnienie wystroju całego pomieszczenia i powodują przyjemną, łagodną atmosferę. Idealnie sprawdzą się w połączeniu z lampkami stojącymi (podłogowymi) umieszczonymi np. Po drugiej stronie pomieszczenia.

oswietlenie

Fot: sofia table

Nie tylko estetyka

Oświetlenie w domu pełni zawsze dwie funkcje: użytkową oraz estetyczną.
W zależności od pomieszczenia, zmieniają się tylko proporcje między udziałem tych funkcji. Coraz częściej w sypialni montuje się kinkiety w wezgłowiu łóżka, które służą jako źródło oświetlenia przy wieczornym czytaniu książki.

Oświetlenie do czytania możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • Regulowane oprawy z metalowym kloszem zawężającym strumień padającego światła.
oswietlenie-do-sypialni-4

Fot: atelier grande wall

  • Nowoczesne oprawy led skupiające światło w jednym punkcie.
  • Kinkiety z abażurami oraz dodatkowym oświetleniem led, spełniające zarówno funkcję tworzenia przyjemnej atmosfery, jak i pomagające doświetlić czytaną książkę.
oswietlenie-do-sypialni-5

Fot: park lane reader

Lampa taka jak ty

Ciekawą propozycją dla osób ceniących indywidualizm jest gipsowa lampa koza. Kinkiet ten został wykonany z gipsu o aksamitnej powierzchni, jest delikatny w dotyku, a jego największą zaletą jest możliwość personalizacji. Oprawa ta może być dodatkowo udekorowana, np. za pomocą techniki decoupage, za pomocą nałożenia na nią jutowej faktury lub pomalowania zwykłą farbą do ścian.

oswietlenie-do-sypialni-6

Fot: koza

Dwa w jednym

Wyjątkowym produktem w pełni łączącym elegancję z użytecznością jest kinkiet edge reader. Produkt ten, poza walorami użyteczności prezentuje nowoczesny design oraz niesamowitą prostotę formy.

oswietlenie-do-sypialni-7

Fot: edge reader

Te oraz inne inspirujące przykłady oświetlenia do sypialni mogą Państwo znaleźć w ofercie brytyjskiej firmy Astro Lighting, którego wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku jest firma Aurora Technika Świetlna.