Organizacja domowej garderoby. Porady i wskazówki

Domowa garderoba to bardzo funkcjonalne miejsce. Odpowiednio zaprojektowana, umożliwia nie tylko bezproblemowe przechowywanie odzieży, ale też innych ważnych akcesoriów. Ważne jest jednak właściwe zaplanowanie jej wnętrza. Kluczowy jest fakt, że wnętrze nie musi być duże, aby pełniło tę rolę. Garderobę można również wykonać w niewielkich przestrzeniach. Na co zwrócić uwagę przy jej organizowaniu? Podpowiadamy.

Przeznaczenie

Planując domową garderobę, warto w pierwszej kolejności określić cel jej wykorzystania i miejsce, w którym ma zostać zorganizowana. Przede wszystkim należy ustalić, czy będzie ona służyć jedynie do przechowywania odzieży, czy też jako miejsce do ubierania się, wykonywania czynności toaletowych, a może także jako przestrzeń do przechowywania innych drobiazgów – wyjaśnia ekspert z Fabryki Mebli MEBLAR Sp. J. Dodaje, że jeśli chodzi o miejsce jej zaplanowania, to doskonale sprawdzi się ona nie tylko w wydzielonym pomieszczeniu. Może również być umieszczona w sypialni, przedpokoju i każdym innym wnętrzu.

Co wziąć pod uwagę przy planowaniu garderoby?

Planując garderobę, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Wśród kluczowych znajdują się wymiary. Warto ustalić wielkość szafy w zakresie jej głębokości oraz wysokości. Chcąc mieć pewność, że rozmiary będą właściwe, należy przeanalizować ilość rzeczy, które będą w jej wnętrzu przechowywane. Szafa w garderobie powinna mieć minimum 58 cm głębokości – tylko tak bezproblemowo pomieści odzież wierzchnią.

Warto zwrócić uwagę również na wyposażenie. Wśród niego powinny się znaleźć zarówno półki, szuflady, jak i drążki na wieszaki. W przypadku szuflad kluczowa jest pojemność, jednak planując ich rozmieszczenie, warto zadbać o głębsze, jak i płytsze wersje. Ułatwią one przechowywanie mniejszych oraz większych przedmiotów. Jeśli chodzi o półki, to tu kluczową rolę odgrywa głębokość. W wersjach głębokich warto zadbać o obecność pojemników – ułatwią one organizację przestrzeni, ale też utrzymanie porządku. Układanie mniejszych rzeczy w dwóch rzędach może być kłopotliwe.

Organizując garderobę, należy wziąć pod uwagę również osoby, które będą z niej korzystały. Inny rozkład należy wziąć pod uwagę w przypadku dzieci, a jeszcze inny w przypadku kobiet i mężczyzn. Panie powinny mieć miejsce również na drobiazgi, biżuterię, torebki czy buty. Z kolei Panom należy zapewnić miejsce do przechowywania krawatów, pasków czy też spodni garniturowych. Pomocne jest także umieszczenie w garderobie odpowiedniego oświetlenia – umożliwi ono komfortowe korzystanie z wnętrza po zmroku.

śr. ocena 0 / głosów 0