Okucia proste do mebli. Charakterystyka

Okucia meblowe to z pozoru niewiele znaczący element wyposażenia domu. Okazuje się jednak, że ich właściwy wybór odpowiada za funkcjonalność i ostateczny design szafek. Dopasowując więc odpowiednie, należy zwrócić uwagę na dostępne opcje i wybrać wersję adekwatną do własnych potrzeb oraz wymogów technicznych. Nie zawsze domyślne rozwiązania są właściwe. Ich szeroki wybór pozwala stworzyć aranżacje w różnym stylu, o różnym sposobie działania.

okucia meblowe proste

Czym dokładnie są okucia meblowe?

Pod pojęciem okucia meblowe kryje się nic innego jak akcesoria do mebli odpowiadające za ich funkcjonalność bądź estetyczny wygląd. Zaliczamy do nich takie elementy jak:

  • zawiasy meblowe,
  • uchwyty okienne,
  • zawieszki do szafek,
  • prowadnice do szuflad,
  • nogi mebli, 
  • gałki i uchwyty do szafek i szuflad,
  • pręty do wnętrz szaf,
  • zamki do drzwiczek mebli,
  • zamknięcia, zatrzaski, złącza i inne.

Część z nich na pierwszy rzut oka nie jest widoczna, jednak ma bardzo duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu mebli. Pewne elementy odpowiadają jednak za design wyposażenia – dodają mu wyjątkowego charakteru, wprowadzając unikalny klimat do wnętrz.

Jak wybrać najważniejsze okucia meblowe?

Odpowiednio dobrane okucia proste meblowe pozwalają właściwie zaaranżować wnętrze szafki. Dowolnie rozmieścić półki, ułatwić korzystanie z szuflad czy zmienić ich wysokość. Dobrze wyposażone meble są niezwykle użyteczne. Wiele osób uważa, że ich właściwy dobór pozwala nadać im drugie życie.

Jednym z ważniejszy rodzajów okuć są zawiasy meblowe, które stanowią element wyposażenia każdej szafki. Dostępne są w wersji do drzwi nakładanych, wpuszczanych, bliźniaczych, składanych, narożnych, a także równoległych. Inne stosuje się w przypadku szafek z uchwytami, a inne w szafkach otwieranych za pomocą lekkiego popchnięcia. Dostępne są również opcje specjalne z tzw. systemem cichego domyku.

Łączniki, wsporniki i kołki połączeniowe

Łączniki pozwalają zapewnić właściwą stabilność konstrukcji. Ich głównym celem jest zespolenie elementów w jedną całość, zapobiegając ich rozłączeniu. W sklepie Alex Okucia dostępne są w wersji klasycznej, w prostej formie. Wykorzystywane do połączenia dwóch elementów w jednej płaszczyźnie. Model w postaci kołków połączeniowych jest wykonany z drewna. Pozwalają one nie tylko połączyć, ale też ustabilizować dwa elementy. Dostępne są również wsporniki, które umożliwiają połączenie elementów w pionie i poziomie, tworząc kąt prosty. Sposobem na ustabilizowanie mebli są również stopki, przeznaczone do montażu na dolnej części nóżek meblowych. Pozwalają one wypoziomować szafki, głównie w przypadku nóżek bez regulacji.

śr. ocena 5 / głosów 1