Okładzina na ścianie – hit czy kit? 

Okładziny ścienne z PCV były niezwykle popularne pod koniec ubiegłego wieku i w czasie PRL. Współcześnie podobne instalacje powracają do łask, jednak stanowczo przewyższają jakością wykonania i estetyką dawniejsze wersje „pokryć”. To rodzaj okleiny, którą dzisiaj najczęściej montuje się w placówkach użyteczności publicznej czy zakładach pracy. Jakie są jej zalety?+

Okładzina na ścianie

Okleiny z PCV znajdują się zarówno we wnętrzach biur, jak i prywatnych domach. Materiałem wykańcza się przedpokoje, korytarze, a nawet kuchnie bądź łazienki. Aby zamontować arkusz, należy go przymocować do powierzchni ściany specjalnym klejem. Instalacja okładzin leży zazwyczaj w rękach fachowców, ponieważ wymaga precyzji i zastosowania silnych spoiw (np. akrylowych), które roztaczają także nieprzyjemny zapach. Z tego względu warto również zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu po zakończonym montażu.

Co przemawia na korzyść okładzin ściennych PCV? 

Proponowaną instalację z pewnością można określić jako „hit”, o ile została przymocowana w poprawny sposób. Współczesne wersje okładzin ściennych PCV prezentują się o wiele bardziej efektownie od tych okryć, które można jeszcze pamiętać z czasów PRL. Okleiny wyróżniają się różnorodnością barw, motywów oraz wzorów – stanowią więc nie tylko praktyczne, ale także estetyczne rozwiązanie dla wielu aranżacji. Grafika doskonale imituje strukturę betonu, cegły lub betonu, sprawiając, że wnętrze wygląda jeszcze bardziej efektownie.

Na korzyść podobnego „pokrycia” przemawiają również parametry techniczne, w tym wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Mimo intensywnego użytkowania materiał długo zachowuje swoją trwałość i wygląd. Okładzina z PCV chroni ścianę przed różnymi wstrząsami, uderzeniami czy zabrudzeniami, co z pewnością zmniejsza częstotliwość i koszty remontów i ewentualnych napraw. Szczególną zaletą okleiny jest też wodoodporność, co pozwala na jej wykorzystanie przez profesjonalne firmy (takie, jak np. PRESTO) przy wykańczaniu łazienki.

Okładzina ścienna z PCV w aranżacji wnętrz 

Okleiny ładnie wyglądają m.in. nad blatem kuchennym – stanowią alternatywę dla zwykłych, prostych płytek. Zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniami, jakie powstają podczas gotowania i umożliwiają przetarcie powierzchni przy pojawieniu się plam. Okładziny wyprodukowane z PCV pasują do różnorodnych aranżacji, ponieważ można dowolnie dobierać wzory oraz kolory grafik. Wysoką popularnością cieszą się pastelowe barwy i imitacje betonu. We współczesnych wnętrzach coraz częściej stawia się na ten drugi motyw.

śr. ocena 0 / głosów 0