Ogrzewanie poza sezonem grzewczym – co może się przydać?

W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w centrach miast, korzysta się z ogrzewania sieciowego. To rozwiązanie pod wieloma względami praktyczne i ekonomiczne. Co jednak zrobić, jeśli poza okresem zapewniania ciepła przez elektrociepłownię aura jest wciąż niesprzyjająca? Zdecydowanie trzeba znaleźć alternatywne rozwiązania grzewcze. Warto choćby skorzystać z dodatkowych produktów grzewczych, o których więcej opowiemy w dalszej części dzisiejszego […]

W wielu mieszkaniach, zwłaszcza w centrach miast, korzysta się z ogrzewania sieciowego. To rozwiązanie pod wieloma względami praktyczne i ekonomiczne.

Co jednak zrobić, jeśli poza okresem zapewniania ciepła przez elektrociepłownię aura jest wciąż niesprzyjająca? Zdecydowanie trzeba znaleźć alternatywne rozwiązania grzewcze. Warto choćby skorzystać z dodatkowych produktów grzewczych, o których więcej opowiemy w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Zimne kaloryfery w domu – jak poprawić komfort cieplny?

Nowoczesne systemy grzewcze dla domu to wydajne i funkcjonalne rozwiązania, pozwalające szybko i sprawnie uzyskać optymalną temperaturę we wnętrzach. Jeśli jednak korzysta się z „miejskiego ciepła”, wówczas jest się zdanym na decyzję urzędników o rozpoczęciu lub zakończeniu sezonu grzewczego.

Aktualne przepisy nie definiują jednoznacznie, jak długo trwa sezon grzewczy. Jest on przede wszystkim ustalany na podstawie zmian w warunkach atmosferycznych. W miastach lub we spółdzielniach mieszkaniowych zazwyczaj ustala się, że wprowadzenie ciągłych dostaw ciepła do przestrzeni mieszkalnych następuje wtedy, gdy temperatura powietrza wieczorami na zewnątrz przez kilka dni utrzymuje się na poziomie poniżej 12 stopni. Długość sezonu może zatem się różnić w poszczególnych miejscach.

A co zrobić, jeśli grzejniki pozostają zimne, a temperatura w domu spada? Warto zainwestować w odpowiednie urządzenia grzewcze oraz dodatkowe instalacje, dzięki którym w domu będzie panować zawsze optymalna temperatura, dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników przestrzeni.

Różne rozwiązania grzewcze – co wybrać?

Podstawowym sposobem na dogrzanie domowych wnętrz są urządzenia mobilne, a zwłaszcza praktyczne grzejniki elektryczne, jak te od Econovli.pl. Dzięki nim, można łatwo i skutecznie podnieść temperaturę we wnętrzach, bez konieczności oglądania się na czas rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego.

Ciekawą opcją są zwłaszcza termowentylatory z grzałką i nadmuchem, które szybko dystrybuują ciepło we wnętrzach. Warto też rozważyć wykorzystanie promienników podczerwieni, które podnoszą temperaturę przestrzeni, nagrzewając ciała stałe a nie całe masy powietrza.

Innym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, są nowoczesne klimatyzatory, wyposażone w dodatkowy moduł grzewczy. Przy ich pomocy da się zatem sprawnie podnieść temperaturę poza sezonem grzewczym, bez konieczności instalowania w domu dodatkowych urządzeń.

Ciepło w domu – jak poprawić komfort cieplny?

Dodatkowe sprzęty, które ogrzewają domowe wnętrza, to jedno. Oprócz nich warto też zatroszczyć się o to, by przestrzenie mieszkalne zbyt szybko się nie wychładzały.

Aby zadbać o komfort cieplny mieszkańców, należy bezwzględnie przeprowadzić termoizolację budynku – ścian, dachów, otworów okiennych i drzwiowych. W ten sposób obniża się straty cieplne nawet o ponad 50%. A to przekłada się nie tylko na skuteczniejsze utrzymanie ciepła w domu, ale też na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem.

Co jeszcze można zrobić? Ciekawym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła. Choć rekuperacja kojarzy się przede wszystkim z domami wolnostojącymi, to bez przeszkód da się ją zastosować także w mieszkaniach. Nie zajmuje dużo miejsca i można łatwo zastosować ją w pomieszczeniach urządzonych w dowolnym stylu, z wykorzystaniem choćby mebli od iHome24.pl.

System nie zajmuje zbyt wiele miejsca w przestrzeni użytkowej, a przynosi wiele korzyści również w mieszkaniach. Dzięki niemu odzyskuje się część ciepła, wyprowadzanego wraz ze zużytym powietrzem z pomieszczeń mieszkalnych. A to przydaje się przez cały rok.

Ciepło w domu przez cały rok

Zastosowanie odpowiednich urządzeń w mieszkaniu pozwala zwiększyć funkcjonalność przestrzeni oraz ograniczyć do minimum nieprzyjemne doznania, związane z niskimi temperaturami poza sezonem grzewczym. W ten sposób można cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym w swoich domach i mieszkaniach zawsze, bez względu na zewnętrzne decyzje administracyjne oraz kaprysy pogodowe.