Ogrzewanie domu promiennikami podczerwieni

Jeśli chcemy mieć nowoczesne ogrzewanie, być może warto zastanowić się nad przejściem w całości na wykorzystanie w tym celu energii elektrycznej. Jest ona bowiem ekologiczna, a także może być tania, jeśli tylko wykorzystamy odpowiednie sposoby na dostarczanie ciepła do pomieszczeń. Sprawdzamy czy takie działanie ma sens.

Wybieramy sposób ogrzewania prądem

Ogrzewanie elektryczne kojarzy nam się głównie ze starymi grzejnikami typu „farelka”. Były to niewielkie urządzenia z dmuchawą, które łatwo było przenosić i podłączać do gniazdka w dowolnym pomieszczeniu. Jednak to jest już przeżytek, ponieważ dziś mamy promienniki podczerwieni. Są to urządzenia, które wykazują się bardzo dużą ekonomią zamiany energii elektrycznej w ciepło. Dzieje się to za pomocą promieniowania podczerwonego, które jest jednym z najlepszych nośników ciepła. Wszystko wygląda w ten sposób: Grzałki wewnątrz zostają rozgrzane do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu rozpoczyna się emisja promieni podczerwonych, które docierają do każdego zakątka pomieszczenia. Promienniki montować można na suficie, na ścianach i praktycznie w dowolnym innym miejscu.

Równomierne ogrzewanie pomieszczeń

Przy tradycyjnym typie ogrzewania zazwyczaj kłopotem jest to, że najcieplej mamy pod sufitem, a najzimniej przy podłodze. Powoduje to, że w czasie mroźnych zim, mimo że termometr wskazuje przyjemną temperaturę ponad 20 stopni, marzniemy w stopy. Na szczęście jeśli zastosujemy elektryczne promienniki, to ten problem będzie rozwiązany. Nie emitują one bowiem ciepła przez konwekcję, jak tradycyjne grzejniki wodne, ale poprzez wypromieniowanie go. Trafia ono więc równomiernie we wszystkie części pomieszczenia i rozgrzewa je, co tyczy się także powierzchni podłogi. Sprawia to, że temperatura przy samym „gruncie” jest wyższa, niż gdy stosuje się tradycyjne ogrzewanie oparte na zwyczajnych kaloryferach.

Montaż promienników podczerwieni jest łatwy i prosty. Wystarczy zawiesić je na ścianie lub suficie i doprowadzić prąd elektryczny. Następnie regulacja natężenia ogrzewania odbywa się za pomocą wbudowanego termostatu, lub też może odbywać się zdalnie, za pomocą termostatu centralnego, zamontowanego w łatwo dostępnym miejscu.

śr. ocena 5 / głosów 6