Odnowienie tapicerki meblowej krok po kroku

Wyposażanie wnętrz wymaga wiedzy oraz niemałego wyczucia. By wszystkie elementy danego pomieszczenia świetnie się uzupełniały, tworząc naprawdę niepowtarzalną całość, nie wystarczy raz odwiedzić ogromnego marketu meblowego. Zamiast zamawiać zupełnie nową sofę, fotel, czy krzesło, można spokojnie podjąć się renowacji wysłużonych egzemplarzy. Dla jak najlepszego efektu warto oczywiście trochę poeksperymentować.

kanapa tapicerowana

Czasem zadowoli nas jedynie przywrócenie oryginalnej tapicerce – za pomocą odpowiednich zabiegów – dawnej świetności, innym razem zaś konieczna okaże się całkowita wymiana obicia. Niezależnie jednak od wszystkiego, jeśli tylko dobrze się postaramy, w obu przypadkach z pewnością uzyskamy wspaniałe efekty.

Oszczędności przyjazne środowisku

Wiemy doskonale, że moda nie tylko stale się zmienia; ona powraca co kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Uleganie jej naraża nas oczywiście na poważne wydatki. Choć z drugiej strony nie musimy za każdym razem, gdy przyjdzie nam ochota na zmianę, wydawać wielkich pieniędzy. Wymiana tapicerki nie okazuje się tak droga, jak można by sądzić, będąc jednocześnie opcją przyjazną środowisku. Operacja taka ogranicza bowiem zużycie surowców, redukując też ilość produkowanych odpadów.

Renowacja obicia – przygotowania

Kiedy zależy nam tylko na odświeżeniu materiałów pokrywających meble, wystarczy przeznaczyć odrobinę czasu na ich czyszczenie. Sklepy z chemią gospodarczą posiadają dziś wyjątkowo szeroką ofertę przeznaczonych do tego środków, występujących najczęściej pod postacią pianki. Co ciekawe, całkiem skuteczny może być też tutaj zwyczajny płyn do mycia naczyń, czy nawet domowa mikstura wykorzystująca sodę albo kwasek cytrynowy. Zanim przystąpimy do dzieła, warto wypróbować kupiony bądź samodzielnie zrobiony preparat na mało widocznym fragmencie tapicerki. W ten sposób przekonamy się, jak faktycznie sprawdza się dana substancja.

Czyszczenie na mokro

Tego rodzaju renowacja zawsze powinna rozpoczynać się od porządnego odkurzenia zabrudzonej powierzchni. Samo czyszczenie na mokro należy przeprowadzać przy użyciu miękkiej szczotki, najlepiej podczas słonecznego dnia – wtedy schnięcie nie potrawa długo. Zdecydowanie trudniejsze przypadki wymagać już będą pomocy profesjonalistów, od lat świadczących tego rodzaju usługi, obeznanych więc z tematem odplamiania o wiele bardziej od nas. Jeżeli jednak zniszczenia okażą się zbyt znaczne, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko wymiana obicia.

Meblowa metamorfoza

Także i to zadanie warto zlecić specjalistom – szczególnie jednemu z cenionych zakładów tapicerskich. Doświadczone osoby, posiadające wprawę, odpowiednie narzędzia i dostęp do materiałów takich mikrofibra, nubuk, alcantara oraz welwet przemienią nasz narożnik, szezlong bądź pufę w coś jedynego w swoim rodzaju.

Odświeżony mebel – mówi osoba reprezentująca krakowską pracownię BASTERwyglądać będzie niesamowicie stylowo, niezależnie od tego, czy jego nowe pokrycie zaliczać się będzie do wesołych, wzorzystych opcji, czy też tych bardziej minimalistycznych. Co niezwykle istotne renowacja, w przypadku wymiany wypełnienia, pozwala znacznie wygodniejszym uczynić samo siedzisko. To jednak nie koniec – wszelkie metalowe i drewniane elementy mogą przy okazji zostać odmalowane zgodnie z życzeniem klienta.  

śr. ocena 0 / głosów 0