Odkurzacze z filtrem HEPA – dla kogo i jakie mają możliwości?

W naszym społeczeństwie skala problemów z różnego rodzaju alergiami rośnie w zastraszającym tempie. Ogromną pomocą w przypadku alergii może być odkurzacz ze specjalnym filtrem. Odkurzacze z filtrami HEPA sprawdzają się też w domach, w których są małe dzieci.

Odkurzacze HEPA – czym są?

Konstrukcje odkurzaczy różnią się w zależności od producenta, modelu i zaawansowania technologii zastosowanych w konkretnym urządzeniu. Obecnie coraz popularniejsze na rynku są odkurzacze z filtrami HEPA. Jeszcze jakiś czas temu obecność takiego filtra była czymś nowym i rzadko spotykanym, a dziś większość kupujących decyduje się dopłacić nieco do odkurzacza i wybrać właśnie ten, w którym zastosowano filtr HEPA. Odkurzacze z filtrem HEPA to odkurzacze ze specjalnymi filtrami stworzonymi początkowo dla NASA.

W takich odkurzaczach znajdują się specjalne filtry składające się z trzech warstw łączonych syntetyczną żywicą. Warstwy te nie przepuszczają drobinek kurzu, bakterii i grzybów, przez co powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest niemalże pozbawione czynników, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się symptomów alergii. Odkurzacze z filtrami HEPA są wyposażone w filtry różnych klas. Najskuteczniejszy jest filtr HEPA H14, dlatego że zatrzymuje on 99,975% drobinek, natomiast najmniej skuteczny jest filtr EPA E10 zatrzymujący 85% drobinek. Odkurzacze z różnego rodzaju filtrami HEPA porównasz na 7agd.pl/odkurzacze.

Zalety filtrów HEPA

Filtry HEPA to prawdziwe wybawienie dla alergików. Takie filtry oczyszczają powietrze, dzięki czemu zatrzymują drobinki mogące powodować alergię. Podczas odkurzania standardowym odkurzaczem zassane powietrze wydobywa się z powrotem z wylotu odkurzacza, czyli teoretycznie usuwamy brud, ale jednocześnie jest to odkurzanie tylko powierzchowne, dlatego że nie pozwala nam usunąć drobnych patogenów mogących powodować choroby i alergie. Odkurzacze z filtrami HEPA działają całkowicie inaczej – nie tylko odkurzają, ale też filtrują zassane powietrze. Filtry HEPA wyłapują bakterie, pyły zawieszone, wirusy, sierść, roztocza, pyłki, pigmenty farb i pył węglowy. Takie odkurzacze mogą być stosowane nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale też w obiektach przemysłowych, usługowych i handlowych oraz w szpitalach, laboratoriach i zakładach produkcyjnych zajmujący się produkcją żywności.

Ile kosztuje odkurzacz z filtrem HEPA?

Kiedyś zakup odkurzacza z filtrem HEPA był bardzo dużym wydatkiem i wiele osób zrezygnowało z wyboru takiego odkurzacza właśnie przez wzgląd na jego wysoką cenę. Dzisiaj technologia ta weszła do powszechnego użytku i odkurzacze z filtrami HEPA można kupić już za około 200 zł, ale trzeba się liczyć z tym, że w takiej cenie urządzenia te nie będą zbyt dobrej jakości. Jeżeli chcesz mieć możliwość korzystania z rozwiązania naprawdę skutecznego, to najlepiej byłoby zdecydować się na odkurzacz za około 500-700 zł. Oczywiście ważne jest też, by zwrócić uwagę na rodzaj filtra zastosowanego w konkretnym odkurzaczu. Tak jak pisaliśmy wyżej, odkurzacze mogą mieć różne klasy filtrów, a jeśli chcesz mieć możliwość jak najlepszego oczyszczania powietrza, to najlepiej zdecydować się na odkurzacz z filtrem HEPA H14.

Porównaj odkurzacze z filtrami HEPA na stronie 7agd.pl i znajdź urządzenie spełniające Twoje oczekiwania. Na stronie porównywarki 7AGD możesz sprawdzić nie tylko możliwości poszczególnych modeli odkurzaczy, ale również aktualne ceny w sklepach, promocje, oraz warunki dostawy i łatwo znaleźć ofertę z darmową dostawą lub na raty.

śr. ocena 5 / głosów 6