Odkurzacz centralny – wady i zalety

Odkurzacz centralny to sprzęt, który zyskuje na popularności w kategorii sprzętu do domów jednorodzinnych. Znacznie usprawnia codzienne czynności, stanowiąc wygodną alternatywę dla klasycznych urządzeń. Składa się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach oraz gniazd rozlokowanych w każdym pomieszczeniu. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Odkurzacz centralny

Zdrowsza alternatywa dla odkurzacza tradycyjnego

Największą zaletą tego typu sprzętu jest to, że jest on dużo korzystniejszy dla zdrowia niż odkurzacz tradycyjny, a to z prostego powodu – całe brudne powietrze, zamiast akumulować się w pomieszczeniach, jest wyrzucane poza dom.

W powietrzu nie unoszą się zatem żadne drobnoustroje. To świetne rozwiązanie dla alergików, którzy podczas odkurzania zwykle muszą wietrzyć wnętrze, co bywa uciążliwe zwłaszcza w okresie przeziębieniowym. Mniej pyłków i roztoczy to mniej przykrych skutków dla zdrowia.

Cicha praca odkurzacza centralnego

Czy kojarzysz tę irytację, gdy Ty oglądasz spokojnie telewizję, a jeden z domowników akurat postanowił zadbać o porządki w pokojach? Nawet najlepsze drzwi nie zawsze chronią przed hałasem.

W przypadku odkurzacza centralnego masz do czynienia z o wiele większym komfortem akustycznym w porównaniu z klasycznym przyrządem czyszczącym.

Najbardziej nowoczesne modele generują hałas na poziomie 68 dBa, co jest bardzo niską wartością i sprzyja zacisznemu wypoczynkowi nawet podczas sprzątania.

Lekkość sprzętu to wygoda korzystania

Zwykłe odkurzacze mają to do siebie, że trudno się nimi manewruje, zwłaszcza gdy dany sprzęt trochę waży. Urządzenie często trzeba ciągnąć przez wiele metrów po podłodze, a bywa, że korpus się przewraca, trzeba go podnosić, męczyć się z przepinaniem kabla… To wszystko sprawia, że odkurzanie jest nie tylko mało przyjemnym zajęciem, ale też zajmuje sporo czasu.

Inaczej jest z odkurzaczem centralnym, który ma to do siebie, że podczas sprzątania trzeba nosić ze sobą jedynie lekki wąż. Bez problemu obijania mebli, bez kłopotliwego przepinania kabla czy męczenia się z odkurzaniem schodów.

Bezproblemowa eksploatacja

Przy tym wszystkim opisywane urządzenia mają to do siebie, że nie tracą mocy nawet wówczas, gdy pojemnik się zapełni, a zwykle ma on pojemność od 15 do 25 litrów. Pozwala to zatem na jeszcze efektywniejszą i bardziej wydajną pracę.

Opróżnia się go raz na 2 – 3 miesiące, a więc o wiele rzadziej w porównaniu z podobnym elementem w odkurzaczu typu różdżka, w którym taka potrzeba zachodzi nawet raz na2 tygodnie – wyjaśnia ekspert z firmy Budoinstal. Warto wiedzieć, że większość modeli urządzeń centralnych jest wyposażona w system bezworkowy.

Wady: cena i konieczność wcześniejszego planowania

Do wad rozwiązania należy z pewnością zaliczyć stosunkowo wysoki koszt jego wdrożenia oraz fakt, że należy go zaplanować najlepiej już na etapie projektowania domu.

Minusy z pewnością nie przysłaniają jednak plusów. Wydając odrobinę więcej, można bowiem zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

śr. ocena 0 / głosów 0