Odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym – dlaczego warto?

Dla wielu osób odkurzacz centralny stanowi zbędny wydatek. Klasyczny model, znany i używany w większości domów jest bowiem wystarczający. Tak naprawdę nowoczesny odkurzacz centralny jest jednak sporym ułatwieniem w trakcie sprzątania. Do tego podnosi wartość nieruchomości i zapewnia optymalną higienę użytkowania. Jeśli zastanawiasz się nad montażem urządzenia, poznaj pozostałe jego zalety.

odkurzacz centralny

Największe zalety odkurzacza centralnego

Nowoczesny system centralnego odkurzania umożliwia szybkie i dokładne sprzątanie domu. Do tego praca całej instalacji jest bardzo cicha i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Odkurzacz zazwyczaj montowany w wybranym pomieszczeniu gospodarczym, nie zabiera też potrzebnego miejsca w przestrzeni mieszkalnej. Podczas robienia porządków żadne przewody elektryczne nie plączą się pod nogami, co stanowi dodatkowe ułatwienie w trakcie sprzątania.

Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest jednak to, że odkurzacz centralny uznawany jest za urządzenie przyjazne alergikom. Powietrze przepływa przez instalację z prędkością bliską 100 km/h. To powoduje, że drobnoustroje i zarazki nie mają szans przylgnąć do ścianek rur zasysających. Pobierane razem z zanieczyszczeniami powietrze, wyrzucane jest na zewnątrz domu.

Większość modeli montowanych zazwyczaj w piwnicach czy garażach, spokojnie mogłaby zostać umieszczona w domu. – Zaletą tych jednostek jest możliwość zamontowania ich na ścianie bez widocznych jakichkolwiek rur oraz kształtek – podkreśla przedstawiciel ECO Solutions.

Poza tym cena odkurzacza centralnego wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych – wartość nieruchomości wyposażonej w nowoczesny sprzęt tego typu, automatycznie więc wzrasta.

W jaki sposób działa odkurzacz centralny?

Kluczowym elementem systemu centralnego odkurzania jest oczywiście jednostka centralna, czyli nowoczesny odkurzacz o dużej mocy. Gniazda ssące połączone z systemem rur umieszcza się w wybranych pokojach. Podczas odkurzania korzysta się jednak wyłącznie z lekkich i długich węży, wyposażonych w specjalne ssawki. Brak konieczności łączenia odkurzacza z gniazdkiem i przemieszczania się razem z urządzeniem to duża wygoda. Wydajność takiego rozwiązania powoduje też, że całkowity czas sprzątania znacznie się skraca.

Budowa nowego domu albo jego remont to najlepszy moment na zamontowanie centralnego odkurzacza. Warto jednak podkreślić, że producenci nowoczesnych instalacji sprzątających bardzo dbają o estetykę ich wykonania.

śr. ocena 0 / głosów 0