Odbiór mieszkania – o czym warto pamiętać?

Kiedy zbliża się termin przeprowadzki do nowego mieszkania, poziom ekscytacji naturalnie wzrasta. Jednak podczas odbioru lokalu nie daj się ponieść emocjom. Odbiór mieszkania to formalność, która ma być gwarancją zadowolenia nowych właścicieli. Właśnie w tym momencie możesz dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy mieszkania są zgodne z umową i twoimi oczekiwaniami, a w razie potrzeby zgłosić uwagi.

Czym jest i na czym polega odbiór techniczny mieszkania?

Na wstępie warto zauważyć, że odbiór techniczny mieszkania nie jest równoznaczny z przekazaniem kluczy. Odbiór mieszkania polega na szczegółowym sprawdzeniu stanu lokalu i jego zgodności z założeniami zapisanymi w umowie. Potwierdzeniem dokonania odbioru jest protokół zdawczo-odbiorczy, podpisywany przez sprzedawcę i nabywcę. To, czy nowy właściciel otrzyma klucze do mieszkania natychmiast po dokonaniu odbioru, zależy od praktyk stosowanych przez konkretnego dewelopera.

Odbiór mieszkania to spotkanie, podczas którego dokonuje się dokładnych oględzin lokalu. Na miejscu musi więc znajdować się nabywca mieszkania oraz przedstawiciel dewelopera. W trakcie odbioru sprawdza się jakość wykonanych prac, toteż pomocna może okazać się obecność inżyniera – podpowiada ekspert z Osiedla Botanika, nowej inwestycji mieszkaniowej w Krakowie.

Na odbiór techniczny warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, a na spotkanie umówić się w ciągu dnia. To ważne, ponieważ w świetle dziennym o wiele łatwiej będzie dostrzec ewentualne usterki. Na miejsce trzeba przynieść ze sobą umowę z załącznikami. Stan faktyczny mieszkania będziemy porównywać do planu, który był załączony do umowy.

Co sprawdzamy podczas odbioru mieszkania?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą sprawdza się podczas odbioru technicznego, jest powierzchnia mieszkania. Oznacza to, że podczas spotkania trzeba zmierzyć wszystkie pomieszczenia.

Następnym krokiem będzie poszukiwanie nierówności przegród architektonicznych. Mówiąc wprost, należy sprawdzić, czy ściany są proste i czy między nimi (oraz na stykach z podłogą i sufitem) na pewno zachowane są kąty proste.  Ścianom warto też przyjrzeć się pod kątem wykończeń. Zwróć uwagę na to, czy tynk jest równy i wolny od wszelkich zgrubień i wybrzuszeń.

Nieco łatwiejsze będzie sprawdzenie poziomu podłóg. Do tego celu, zamiast poziomicy można wykorzystać piłeczkę. Chociaż we wnętrzach piłka powinna być nieruchoma, z balkonów i parapetów ma się staczać. Na tych płaszczyznach spadek jest konieczny do skutecznego odprowadzania wody opadowej.

Szalenie istotnym  elementem nowego mieszkania będą okna. Od ich szczelności zależy, czy wnętrza będą ciepłe i czy koszty ogrzewania nie będą za wysokie. Aby przekonać się, czy okno jest zamontowane prawidłowo, zamknij je, przytrzaskując skrzydłem kartkę. Jeśli po zamknięciu okna nie możesz swobodnie jej wyciągnąć, okno jest szczelne. Co ważne, szyby okienne podczas odbioru mieszkania powinny być czyste. Tylko w takim przypadku będziesz mógł dostrzec ewentualne rysy na przeszkleniach.

Upewniwszy się, że pod względem konstrukcyjnym mieszkanie nie budzi zastrzeżeń, przechodzimy do sprawdzania instalacji. Sieć elektryczną trzeba zbadać dokładnie. Wszystkie światła powinny działać, a w gniazdkach musi płynąć prąd. Tę ostatnią kwestię sprawdzisz za pomocą próbnika. Sprawdź też, czy z kranów płynie woda (najpierw upewnij się, że odkręcony jest główny zawór). Na koniec warto też poświęcić nieco uwagi systemowi wentylacji. Porównaj rozmieszczenie pionów wentylacyjnych z planami i sprawdź ciąg przy kratkach wentylacyjnych – najprościej za pomocą zapalniczki.

śr. ocena 5 / głosów 6