Nowoczesne i praktyczne meble do domu – co wybrać?

Obecnie na salonach, ale nie tylko, króluje styl industrialny. W ten sposób można zaaranżować zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i np. wnętrze lokalu gastronomicznego czy gabinet. To nie tylko styl modny, ale także – na swój sposób praktyczny, gdyż pozwala łączyć ze sobą elementy z różnych surowców oraz utrzymane w nieco innym stylu.

Styl loftowy – na czym polega

Styl industrialny zwany bywa także stylem loftowym. Jego charakterystyczne wyznaczniki to przede wszystkim właśnie łączenie, zwłaszcza w obrębie jednego, spójnego elementu, ale nie tylko, różnych materiałów. A zatem: typowo industrialne będą meble drewniano-metalowe, metalowo-szklane itpd. Dzięki różnorodnym dodatkom pozwalają one tworzyć niepowtarzalne aranżacje nawet, jeżeli nie są meblami produkowanymi na zamówienie, ale produkowanymi na skalę masową w tych samych wzorach. Nowoczesne meble do domu przypominają często nieco te z poprzedniego stulecia, jednak posiadają jedynie charakterystyczne dla tych np. z epoki Gierka akcenty. Warto pamiętać jednak, że styl loftowy jako taki powstał na Manhattanie, kiedy poupadały nowojorskie fabryki i zostały zaadaptowane na mieszkalne lofty. Z takich tanich, adaptowanych początkowo na mieszkalne wnętrz przemysłowych, powstały później jedne z najbardziej pożądanych i snobistycznych wręcz lokali na tej słynnej amerykańskiej wyspie.

Nowoczesne meble do domu, czyli jakie?

Takie meble nie muszą być już masywnymi, obszernymi meblami. Obecnie większość mebli to lekkie i niewielkie, geometryczne formy, za pomocą których łatwo zaaranżować różnego typu wnętrza. Nie potrzebujemy już masywnych bibliotek na niezliczone tomy papierowych książek, ponieważ większość treści i tak przechowujemy na nośnikach elektronicznych. Podobnie jest z minimalistycznymi garderobami kapsułowymi i innymi meblami do przechowywania. Często w salonie wystarcza zatem prosty komplet wypoczynkowy i niewielki stolik kawowy industrialny. Obok takich stolików interesujące są m.in. modułowe szafki nocne albo duże stoły do kuchni czy do jadalni. W dobie popularności mieszkań z przestronnym salonem połączonym z aneksem kuchennym zarówno duże stoły otoczone krzesłami jak i małe stoliki kawowe odnajdują się harmonijnie w obrębie jednego pomieszczenia. Industrialne meble, chociaż na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się ze swoistą surowością. Znajdują swoje poczesne miejsce nie tylko w salonie czy pokojach dziecięcych oraz młodzieżowych, ale także – w całkiem przytulnych, nowoczesnych sypialniach. Szczególnie dotyczy to oczywiście nowoczesnych nocnych szafek, jednak nowoczesne meble do domu to również eleganckie łóżka tapicerowane, stanowiące modne połączenie drewna i tkanin, a także akcentów metalowych. Industrialne meble, a właściwie całe ich zestawy utrzymane w tym stylu, to również meble kuchenne. Są dostępne powszechnie zarówno jako gotowe zestawy mebli do tego pomieszczenia, jak i wytwarzane na indywidualne zamówienie – na wymiar. Te ostatnie są szczególnie popularne, gdyż idealnie można je dopasować do warunków danego wnętrza.