Niestandardowe dekoracje we wnętrzach

Dwa identyczne wnętrza mogą zmienić się nie do poznania, jeżeli wprowadzimy do nich zupełnie różne dekoracje. To właśnie one decydują o charakterze i klimacie pomieszczenia. Operując dodatkami, możemy zmienić nawet zwykłe wnętrze  w niebanalne miejsce relaksu lub pracy – w zależności od potrzeb. Pomówimy dziś o niestandardowych dekoracjach wnętrz.

Dekoracje a projektowanie wnętrz

Projekty wnętrz bez dekoracji są niekompletne. Nie można myśleć o wnętrzu, nie biorąc pod uwagę tego ostatniego szlifu, jakim są dekoracje. Bez dekoracji wnętrze – choćby najpiękniejsze – pozostaje puste i bez klimatu. Dodatki są tym, co nadaje miejscu indywidualnego stylu, w którym uwidacznia się charakter mieszkańców.

Z drugiej strony, projektant powinien dać nieco swobody mieszkańcom. Nie zawsze styl pożądany przez użytkowników wnętrz jest zbieżny z tym, co designer uzna za piękne. Dobieranie dekoracji przypomina pod tym względem przyprawianie potraw – każdy doprawia pod swój smak i ostatecznie z tego samego przepisu mogą powstać bardzo różnie smakujące dania. Dekoracje są dla domu tym, czym przyprawa dla jedzenia – nadają wyrazistości, ożywiają wnętrze.

Dekoracje poza schematem

Często, aranżując mieszkanie, szukamy czegoś wyjątkowego. Oferta dekoracji jest bardzo bogata, a mimo to większa jej część to dość oklepane przedmioty: poduszki, lampki, obrazki, narzuty… Choćby najpiękniejsze, wciąż mieszczą się w schemacie i są dość oczywiste. Jak wyjść poza ten schemat i uczynić wnętrze prawdziwie wyjątkowym?

Każdy element mieszkania może stać się dekoracją. Wyjątkowo duże pole do popisu dają… ściany. Możemy wybierać spośród kolorów, wzorów i faktur. Dekoracyjna cegła, wzorzysta tapeta, a może specjalna naklejka ścienna z subtelnym wzorem? Możemy zupełnie odmienić styl pomieszczenia, bazując wyłącznie na ścianach!

Jeżeli chcemy mieć naprawdę wyjątkowe wnętrze, możemy zaangażować artystów wykonujących ozdoby hand made. Wtedy mamy gwarancję, że każdy przedmiot jest i pozostanie niepowtarzalny. Tacy projektanci mają głowy pełne pomysłów i często są one odległe od monotonnej stylistyki, jaką oferują sklepy. Warto dzielić się swoimi pomysłami z projektantami wnętrz, którzy zrobią wszystko, aby jak najwierniej wcielić je w życie. Godne polecenia jest Studio Architektury Wnętrz Atre.