Nie tylko malowanie, czyli nietypowe wykończenia w salonach i sypialniach

Ściany salonów i sypialni kryją w sobie ogromny potencjał aranżacyjny. Planując wnętrza warto zastanowić się nad tym, czy zależy nam na klasycznym malowaniu ścian, czy też może chcemy nieco poeksperymentować, stawiając na bardziej odważne rozwiązania estetyczne. Tych jest naprawdę bez liku – poczynając od kamienia dekoracyjnego, przez beton, sztukaterię, panele drewniane, aż po tapety oraz fototapety. Do wyboru, do koloru!

Ceglane ściany

Ceglane ściany stanowią jeden z najgorętszych aranżacyjnych hitów. Przyciągają wzrok swoją oryginalną estetyką oraz piękną i nieregularną fakturą. Poszczególne rysy, wyżłobienia czy wyszczerbienia nadają ścianom specyficznego uroku, jakże chętnie adaptowanego przez rozmaite style wnętrzarskie – klasyczny, nowoczesny i rustykalny. W rezultacie, salony i sypialnie wykończone cegłami charakteryzują się pełną uniwersalnością i ponadczasowością.

Kamień dekoracyjny

Dekoracja ścienna w formie kamienia stanowi ciekawy pomysł na wykończenie pojedynczej ściany bądź też dekor. Tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej cegieł, i tu mamy do czynienia z nieregularnością powierzchni. Cecha ta, w połączenia z naturalnością kolorów kamienia dekoracyjnego sprawia, że komponuje się on doskonale z wnętrzami klasycznymi i nowoczesnymi. Ściany kamienne nadają aranżacji wrażenia harmonii i nienachlanej elegancji.

Betonowe płyty

Betonowe płyty stanowią domenę wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych, w szczególności modnych ostatnio przestrzeni loftowych. Ściany wyłożone betonem świetnie współgrają z nowoczesnymi meblami oraz elementami nawiązującymi do starych fabryk i manufaktur. Surowy i chropowaty materiał, utrzymany w barwach szarości, wbrew pozorom nie przygnębia. Wrażenie monotonii można przełamać, stosując płyty o różnych odcieniach.

Drewno na ścianie

Drewno to materiał ponadczasowy – nic zatem dziwnego, że coraz częściej widujemy go na ścianach mieszkań i domów, nie tylko tych wykonanych z drewna. Drewniane deski mogą być mocowane na już istniejących ścianach. Takie kreacje wnętrzarskie za sprawą swoich barw i faktury nawiązują do natury. Ocieplają wnętrze i je uspokajają. Świetnie uzupełniają się z całą resztą stosowanych materiałów – kamieniem, szkłem, stalą, metalem czy też tkaninami.

Tapety i fototapety

Tapetowanie ścian stanowi bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposób dekorowania.

To chyba najbardziej oczywista alternatywa dla farby. Tysiące wzorów oraz kolorów tapet ściennych stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. Zależnie od potrzeb możemy ocieplić, ożywić lub stonować wnętrze. Równie ciekawe estetycznie są fototapety. Stosując dekoracje w formie grafik i zdjęć możemy wykreować wnętrze stylowe, ale i osobiste, oddziałujące na emocje – objaśnia ekspert salonów Argo, oferujących elementy wykończeniowe dla domów.

Inne pomysły aranżacyjne

Istnieją również inne sposoby wykończenia salonów i sypialni. Ilość dostępnych opcji jest niezliczona. Przy planowaniu domowych wnętrz warto zwrócić uwagę na specjalne struktury dekoracyjne. Interesującym pomysłem może się okazać pokrycie ścian obrazami, lustrami lub elementami sztukaterii. W mieszkaniu z duszą, dekoracją naścienną może stać się nawet rozległy regał z książkami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz stylizacyjnego wyczucia.

śr. ocena 5 / głosów 6