Najpopularniejsze rodzaje materiałów opałowych

Choć nieustannie trwają prace nad wynalezieniem coraz tańszych i zarazem mniej obciążających środowisko naturalne źródeł energii, to wciąż jeszcze do najpopularniejszych materiałów opałowych, dzięki którym możemy ogrzewać nasze mieszkania i domy, należą dość tradycyjne w swojej istocie surowce. Poniżej prezentujemy przegląd ich właściwości.

material-opalowy

Zdecydowanym liderem jest w Polsce węgiel kamienny. Jego powszechne wykorzystanie wiąże się przede wszystkim ze stosunkowo niskimi cenami tego paliwa, jego szeroką dostępnością, a także z wysoką sprawnością grzewczą, jaką można dzięki niemu uzyskać (nawet 80-90 proc. w przypadku nowoczesnych pieców węglowych).

Właściwy wybór

Kluczowe jest jednak zaopatrzenie się w węgiel odpowiedniej jakości u sprawdzonego dystrybutora, takiego jak choćby krakowskie przedsiębiorstwo Luskar. Nie mniej istotny będzie również właściwy dobór formy tego surowca do urządzenia spalającego, którym dysponujemy. Uniwersalny węgiel typu orzech przeznaczony jest na przykład przede wszystkim do tradycyjnych kotłów zasypowych, podczas gdy charakteryzujący się znacznie mniejszą średnicą ziaren ekogroszek zastosujemy już w kotłach z automatycznym podajnikiem.

Węgiel w innych postaciach

Do wyboru mamy ponadto jeszcze m.in. chemicznie przetworzony koks, który wyróżnia się zwiększoną wartością opałową, oraz wysokokaloryczną, a przy tym ekologiczną dzięki niskiej zawartości siarki kostkę. Jeden i drugi rodzaj wykorzystuje się w kotłach zasypowych niewyposażonych w podajnik. Nieco rzadziej spotkać można obecnie miał węglowy czy  groszek, którego ziarna mają zwykle 8-30 mm średnicy, a więc są większe niż w przypadku ekogroszku (5-25 mm), ale mniejsze niż w przypadku orzecha (40-80 mm).

Drewno

Zanim jednak człowiek odkrył możliwość wydobywania węgla spod ziemi, w charakterze opału najczęściej wykorzystywał drewno. Jest ono zresztą stosowane do dziś, tym bardziej że w przeciwieństwie do węgla jest ono materiałem dość łatwo odnawialnym – ale też wciąż jeszcze nieco droższym (choć w związku z jego rosnącą w ostatnich latach popularnością zaobserwować można większą podaż, a co za tym idzie – stopniowy spadek cen).

Dostępne formy

Drewno również występuje w kilku podstawowych wariantach. Jednym z nich są oczywiście szczapy, używane zazwyczaj w kominkach. Podobnie nieprzetworzone będą zrębki, wióry oraz trociny. Drewno w postaci przetworzonej (sprasowanej) to natomiast brykiety (kostki) i pellet (granulki), które świetnie nadają się do bezobsługowych kotłów z podajnikiem. Dwa ostatnie rodzaje mogą służyć także jako praktyczna rozpałka oraz paliwo uzupełniające, i to w urządzeniach obsługujących nie tylko drewno w innej postaci, ale też tych na węgiel.

Wiele osób decyduje się jednak na wykorzystanie pelletu czy brykietów w charakterze głównego materiału opałowego, kierując się takimi ich właściwościami, jak:

  • ekologiczność,
  • brak pylenia,
  • brak sadzy,
  • niewielkie ilości popiołu (który można w dodatku wykorzystać później jako cenny nawóz organiczny),
  • niebrudzenie rąk i pomieszczeń,
  • łatwość przenoszenia.

Liściaste i iglaste

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o rozróżnieniu drewna ze względu na gatunki drzew, z których pochodzi. Te liściaste – np. grab, jesion, dąb, buk, brzoza – spalają się wolniej i bardziej równomiernie niż gatunki iglaste. Mają też tę przewagę, że zawierają mniej żywicy, której obecność utrudnia utrzymanie kominka w czystości. Można je także spalać w piecach ze zwykłej stali, podczas gdy drewno z drzew iglastych wymaga urządzeń wykonanych ze stali kwasoodpornej.

śr. ocena 5 / głosów 5