Najlepsze oświetlenie do domu – na co się zdecydować?

Tradycyjne żarówki wynalezione przez Edisona odchodzą powoli do lamusa. Zastępują je energooszczędne świetlówki kompaktowe, dzięki którym uzyskujemy znacznie więcej światła z jednego wata mocy energii elektrycznej oraz jeszcze bardziej energooszczędne diody LED. Stosowanie tego typu rozwiązań pozwala oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną, a do tego realnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

oswietlenie

Rodzaje oświetlenia do domu

Zadaniem światła w naszych domach jest już nie tylko rozpraszanie mroku. Oświetlenie nadaje naszym wnętrzom charakteru i atmosfery. Mamy do wyboru oświetlenie ogólne, kierunkowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne ma za zadanie zastępować światło dzienne i równomiernie rozświetlać pomieszczenia.

Funkcję oświetlenia ogólnego pełnią zwykle oprawy sufitowe w formie żyrandoli, plafonier, wiszących lamp czy halogenów zawieszonych na linkach. Innym rozwiązaniem są rampy świetlne, które biegną pod sufitem wzdłuż ścian – dowiadujemy się w hurtowni elektrycznej Elektro-Sal z Gliwic.

Światło miejscowe to na przykład lampy stołowe czy biurkowe, które mają za zadanie mocniej rozjaśnić ciepłym światłem strefę, w której się relaksujemy lub pobudzić światłem intensywnym do pracy. Oświetleniem dekoracyjnym nazywamy to, które eksponuje wybrane detale wnętrza, na przykład salonowy barek.

Pomysł na diody LED

Diody LED stają się na rynku coraz popularniejsze i chętnie wykorzystujemy je zwłaszcza do oświetlenia dekoracyjnego. Diody LED na samoprzylepnych taśmach mogą służyć do efektownego podkreślenia mebli, schodów, wnęk w sufitach i ścianach. Taśmy mogą mieć dowolną długość, można je ze sobą łączyć, a ich montaż jest niezwykle prosty. Przez to, że są elastyczne i lekkie, można je ukryć niemalże wszędzie. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej decydujemy się na dekoracyjne sufity podwieszane, na których pojawiają się trójwymiarowe wnęki czy wypustki dekoracyjne. Taśma z diodami LED może posłużyć do podświetlenia takiego sufitu. Taśmy o ciepłych barwach doskonale nadają się do salonu czy sypialni, w których na co dzień się relaksujemy. Chłodne, niemal niebieskie światło idealnie nadaje się do pomieszczenia, w którym pracujemy. Diody LED nadają się zarówno do nowoczesnych, designerskich wnętrz, jak i do pomieszczeń w stylu retro. Pamiętajmy, że gdy decydujemy się na taśmę z diodami, będziemy potrzebować jeszcze zasilacza lub transformatora. Lepiej więc wybrać się na zakupy do hurtowni elektrycznej, w której otrzymamy fachową poradę, niż decydować się na zakup w supermarkecie, gdzie nie dostaniemy pozostałych części.