Najczęstsze usterki w odkurzaczach – jak sobie z nimi poradzić?

Odkurzacz, podobnie jak każdy sprzęt domowy, może prędzej lub później ulec awarii. Wśród przyczyn wyróżniamy niewłaściwe użytkowanie urządzenia, zaniedbania związane z jego pielęgnacją czy też zapominanie o niezbędnych działaniach konserwacyjnych. Na szczęście powstaniu większości najpopularniejszych usterek w odkurzaczach można zapobiec, a w razie ich wystąpienia bez większego problemu samodzielnie poradzimy sobie z ich usunięciem.

odkurzacz

Odkurzacz zbyt głośno pracuje

Odkurzacze nie należą do zbyt cichych urządzeń, jednak czasem potrafią emitować więcej hałasu niż wynikałoby to z zapewnień producenta. Źródeł problemu może być wiele, jednak najczęściej winowajcą jest uszkodzony silnik, a konkretniej jego poszczególne elementy – przede wszystkim wirnik, szczotki lub łożysko. W przypadku zepsucia wspomnianych części do odkurzacza jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana na nowe.

Nadmierny hałas może być też spowodowany dużym nagromadzeniem kurzu i pyłu w komorze urządzenia, zwłaszcza jeżeli odkurzacz był wykorzystywany do sprzątania po remoncie i wciągano nim np. resztki gipsu. Podobny efekt wywołuje zapchana rura – ograniczony przepływ powietrza sprawia, że jednostka napędowa musi pracować intensywniej. W obu przypadkach konieczne jest dokładne pozbycie się zanieczyszczeń.

Odkurzacz słabo ciągnie

Za spadek mocy ssącej jest z reguły odpowiedzialny zanieczyszczony lub zapchany filtr. Rozwiązanie jest bardzo proste – aby pozbyć się problemu i przywrócić dawną wydajność urządzenia, wystarczy dokładnie oczyścić filtr lub wymienić go na nowy.

Niewystarczająca moc może również wynikać z zapchania lub przerwania węża ssącego. Aby przekonać się, co stanowi przyczynę problemu, należy wymontować element i dokładnie mu się przyjrzeć. Zaczopowane przedmioty wystarczy ostrożnie usunąć z przewodu, a drobne uszkodzenia można załatać, np. za pomocą taśmy izolacyjnej. Wszystkie kroki wykonane, a odkurzacz dalej nie zbiera dokładnie zanieczyszczeń? W takim razie warto sprawdzić worek, ponieważ może on być zapełniony.

Przyczyna słabego ssania potrafi być bardziej prozaiczna  wiele modeli odkurzaczy jest wyposażone w specjalny suwak na rurze, za pomocą którego reguluje się ciśnienie. Możliwe, że element nie został po prostu zasunięty lub w jego okolicach występują nieszczelności, które osłabiają moc urządzenia – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Popularna z Warszawy, która zajmuje się sprzedażą części zamiennych do sprzętów AGD.

Ostatni powód jest już poważniejszy – to uszkodzenie modułu sterującego, który odpowiada za regulowanie ciągu. Taka usterka wymaga wymiany elektroniki, dlatego zalecamy, aby skorzystać z pomocy fachowców.

Z odkurzacza wydobywa się nieprzyjemny zapach

W czasie pracy odkurzacz emituje niezbyt miły aromat? Źródłem problemu jest najprawdopodobniej zanieczyszczony filtr lub zapchany worek. W celu pozbycia się nieatrakcyjnej woni, wystarczy wymienić wspomniane elementy. Jeżeli nasz odkurzacz jest wyposażony w filtr zmywalny (tzw. hepa), to należy go wymontować i umyć pod bieżącą wodą. Jeżeli takie działanie nie przyniesie efektów, to warto sprawdzić wąż – gromadzące się w nim zanieczyszczenia również mogą odpowiadać za brzydki zapach.

Poza regularną wymianą filtrów i worków oraz dbaniem o czystość komory odkurzacza, możemy zastosować jeszcze jedno rozwiązanie, jakim są wkłady aromatyczne. Specjalne sztyfty zapachowe skutecznie zneutralizują drażniące aromaty i zastąpią je wybraną nutą zapachową.

Odkurzacz się za bardzo nagrzewa

Przegrzewający się odkurzacz najprawdopodobniej samodzielnie się wyłączy – odpowiada za to specjalne zabezpieczenie, które obecnie montuje się w większości dostępnych na rynku modeli. W ten sposób zabezpiecza się silnik przed poważnymi uszkodzeniami. Jeżeli awaryjne wyłączanie występuje regularnie, to sygnał, że z odkurzaczem dzieje się coś niepokojącego.

W wielu przypadkach winowajcą jest kurz, pył oraz inne zanieczyszczenia, które stopniowo gromadzą się na filtrze, w worku czy też w przewodzie ssącym. W efekcie odkurzacz jest dodatkowo obciążony, co sprawia, że szybko się przegrzewa. Pozbycie się brudu powinno pomóc w wyeliminowaniu problemu.

Jeżeli dokładne oczyszczenie urządzenia nie przyniosło żadnych efektów, to za podwyższoną temperaturę odpowiada silnik, a dokładniej uszkodzone szczotki. Z czasem ulegają one zużyciu, jednak jeżeli w porę nie zwrócimy uwagi na ich zły stan, to może nawet dojść do ich nadtopienia. W takim przypadku konieczna będzie wymiana elementu na nowy.

śr. ocena 0 / głosów 0