Najczęstsze przyczyny awarii zamków w drzwiach

Perspektywa problemów z otwarciem własnego mieszkania nie jest zbyt zachęcająca – szczególnie, że sami często nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy przydarzy nam się podobna sytuacja. Mimo, że obecnie produkowane zamki są dużo lepszej jakości, niż starsze mechanizmy, również i one mogą się zepsuć. Zamiast siłować się z drzwiami i próbować dostać się do środka za wszelką cenę, dużo bezpieczniej będzie wezwać profesjonalną pomoc.

awaria-zamku

Uszkodzenie klucza

Wiele osób jest przekonanych, że klucza nie da się zepsuć. Nic bardziej mylnego – ten z pozoru wytrzymały kawałek metalu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Wystarczy tylko niewielka zmiana jego geometrii, aby stał się on całkowicie bezużyteczny. A co więcej nie trzeba specjalnych zaniedbań, żeby do tego doprowadzić – wystarczy, że będziemy go wraz z innymi przedmiotami trzymać w kieszeni bądź torebce bez żadnego zabezpieczenia, co też wiele osób robi. Na uszkodzenie klucza może mieć też wpływ wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem, np. do otwierania butelek. Klucz można łatwo dorobić i nie ma w takim przypadku potrzeby wymiany całego zamka. Jeśli nie możemy otworzyć zamka, bo klucz jest uszkodzony, nie powinniśmy się z nim siłować – w ten sposób ryzykujemy jeszcze poważniejsze jego uszkodzenie (a nawet jego złamanie), a jednocześnie uszkodzenie zamka.

Awaria zamka

Awarie zamka zdarzają się nieco rzadziej, ale są jednocześnie dużo bardziej skomplikowanym problemem. Co je powoduje? Przyczyn może być wiele, zazwyczaj jednak mamy do czynienia ze zwykłych zużyciem się mechanizmu, który zaczyna się zacinać, a czasem też zatrzymuje włożony do niego klucz. Takich przypadków nie sposób przewidzieć, jedyne co możemy zrobić, to zmieniać stare zamki kiedy zauważymy, że zaczynają szwankować i inwestować w nowoczesne, trwałe rozwiązania. Może się również zdarzyć, że awaria zamka powstanie w wyniku niewłaściwej eksploatacji, między innymi gwałtownego trzaskania i szarpania drzwiami, w których mechanizm zamka jest wysunięty na zewnątrz. Silne uderzenia o framugę może prowadzić do wykrzywiania zamku i jego uszkodzenia. W wielu przypadkach wystarczy wymienić wkładkę.

Uszkodzenie zamka przez osoby trzecie

Zamek może zostać również uszkodzony umyślnie przez osoby trzecie – na przykład podczas próby włamania. Najczęściej takiego zamka nie da się już uratować i należy go wymienić w całości.

Do kogo zgłosić się w sytuacji awaryjnej?

Jeśli nasz klucz lub zamek w drzwiach jest uszkodzony, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się po pomoc do fachowców – na przykład Pogotowia Zamkowego we Wrocławiu. Dzięki specjalistycznej wiedzy na temat zamków oraz profesjonalnemu sprzętowi mogą oni skutecznie i szybko poradzić sobie z problemem uszkodzenia zamka.

śr. ocena 5 / głosów 5