Na czym polega renowacja stolarki okiennej?

Stare, zwłaszcza zabytkowe okna, kojarzą nam się z niezwykle eleganckim akcentem w wiekowych domach i kamienicach. W przypadku stolarki znaczenie ma dla nas jednak nie tylko wygląd, ale właściwe parametry, które zapewnią optymalne warunki w naszych wnętrzach. Z czasem stolarka okienna wymaga więc renowacji, a nawet wymiany. Na czym polega renowacja stolarki okiennej i czy jest jakaś alternatywa dla tych prac?

renowacja-okna

Zabiegi wykonywane podczas renowacji stolarki okiennej

Renowacja stolarki okiennej ma na celu przedłużenie jej żywotności i poprawę funkcjonalności, a także poprawę walorów estetycznych poszczególnych elementów. Pierwszy krok to ocena stanu stolarki i upewnienie się, czy renowacja jest możliwa. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że prace należy zlecać wyłącznie doświadczonym fachowcom. Jeśli renowacja jest możliwa i opłacalna, prace to kilka istotnych etapów. Stara powłoka malarska jest usuwana, a ramy okien szlifowane, by odpowiednio przygotować je do kolejnych zabiegów. Gładka powierzchnia powinna zostać odpowiednio odpylona. Następnie uzupełniamy ubytki w drewnie, wykorzystując do tego szpachli stolarskiej, a następnie szlifując. Kolejny etap to malowanie i impregnacja. Konieczne jest zastosowanie farb wysokiej jakości, o najwyższych parametrach wytrzymałościowych, odporną na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

Alternatywa dla renowacji stolarki okiennej

Jeśli fachowiec stwierdzi, że stolarka okienna nie nadaje się do renowacji, możemy skorzystać z usług firmy, która produkuje solidne, estetyczne okna drewniane o wysokich parametrach energooszczędnych. Niektóre firmy oferują produkcję okien nietypowych na zamówienie. Mogą to być okna okrągłe, obrotowe, czy okna zabytkowe. Te ostatnie sprawdzają się nie tylko podczas rozmaitych prac konserwatorskich. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa koło Pszczyny, na okna zabytkowe decydują się coraz częściej osoby, które marzą o posiadaniu domu stylizowanego na daną epokę. Jeśli okna produkowane są do obiektów zabytkowych, wszystkie elementy zdobień są dokładnie odtwarzane, by nowoczesne okno naprawdę nawiązywało do pierwowzoru historycznego. Profesjonalne firmy mają na swoich stronach oferty gotowych projektów tzw. głowiczek, jednak jeśli rozwiązania nie są dla nas w pełni satysfakcjonujące, firma oferuje również zaprojektowanie indywidualnego rzeźbienia. Nie ma więc rzeczy niemożliwych – trzeba tylko znaleźć odpowiednich fachowców, którzy naprawdę solidnie podchodzą do swojej pracy.

śr. ocena 5 / głosów 5