Na co zwrócić uwagę, wybierając lampę do sypialni?

Oświetlenie w sypialni jest często zbyt jasne lub zbyt ciemne, lampa wisi na nieprawidłowej wysokości lub nie oświetla otwartej szafy. Nie zawsze światło ma sprzyjający relaksowi kolor, a jego źródła znajdują się w odpowiednich miejscach. Przestrzeganie podstawowych zasad planowania oświetlenia sypialni może sprawić, że jakość snu będzie lepsza. Na co zwracać uwagę, kupując lampę do sypialni?

Lampa w sypialni

Jakie są najważniejsze zasady oświetlenia sypialni?

Decydującą rolę odgrywa wielkość sypialni. Jedno lub dwa źródła światła wystarczą na około dziesięć metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, w zależności od układu pomieszczenia. Zazwyczaj w planowaniu oświetlenia sypialni uwzględnia się co najmniej trzy źródła światła: sufitowe, lampka nocna i oświetlenie szafy lub lustra. Drugim istotnym czynnikiem jest rozmieszczenie gniazdek i włączników. W przypadku wyjątkowo ciemnych zakamarków należy umieścić dodatkowe oświetlenie.

Najważniejszy w sypialni jest nastrój. Przytulną atmosferę tworzą lampy o różnej wysokości i jasności. Ciepłe białe światło nadaje się do lamp sufitowych, neutralne białe sprawdzi się w lampie do czytania. Żarówki o barwie ciepłej bieli działają relaksująco i imitują światło słoneczne. Do oświetlenia sufitowego zaleca się barwę neutralną białą do ciepłej. Dzięki lampom ledowym do sypialni można elastycznie wybierać między różnymi kolorami światła. Można skorzystać także z włączników z funkcją ściemniania.

Jakich lamp używa się w sypialni?

Lampa sufitowa rozprowadza światło w pomieszczeniu, ale ważna jest też wysokość jej zamocowania – co jest szczególnie ważne w sypialni o wysokim suficie. Sprawdza się także zastosowanie kilku lamp na różnych wysokościach. Do niskich sufitów lepiej nadają się reflektory, które można indywidualnie regulować. Oświetlenie w sypialni powinno być uruchamiane przy drzwiach i przy łóżku.

Warto zwrócić uwagę na lampki do czytania. Najczęściej są to różnego rodzaju lampy emitujące neutralne białe światło. Dobrze sprawdzają się także kinkiety, o ile zapewniają wystarczająco dużo światła. Należy pamiętać o dostępnym z każdej pozycji włączniku. Miejscem, które w sypialni musi być wyjątkowo jasno oświetlone jest szafa. Wariant luksusowy to wbudowane wewnątrz reflektorki, ale klienci sklepu Lampy dla Każdego uważają, że idealnie sprawdzają się także regulowane lampy mocowane do sufitu przed szafą. Należy je zainstalować w odległości co najmniej 50 cm od jej drzwi, aby szuflady i przegródki nie znajdowały się w cieniu. Kinkiety, które nie świecą z góry, ale z boku i rzucają mniej cieni, mogą również pomóc.

śr. ocena 0 / głosów 0