Na co zwracać uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne?

Drzwi to bardzo ważny element domowego życia. Pozwalają odciąć się od świata, zapewniają spokój, wytłumiają dźwięki z zewnątrz i gwarantują spokój oraz zachowanie prywatności. Jednak ich wybór nie polega wyłącznie na znalezieniu najładniejszych modeli. Co warto wiedzieć, kupując drzwi wewnętrzne? Na co zwracać szczególną uwagę?

drzwi wewnetrzne

Prawe czy lewe? Jedno czy dwuskrzydłowe? A może coś niestandardowego?

Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób twoje nowe drzwi mają się otwierać – to znaczy: czy mają być prawe czy lewe. Co to dokładnie oznacza? Prawe drzwi to takie, które mają zawiasy po prawej stronie, kiedy kierujesz skrzydło ku sobie. Chwytasz wówczas klamkę prawą ręką. Odwrotnie jest w przypadku drzwi lewych. Decyzja o tym, w którą stronę otwierają się drzwi, jest kluczowa, szczególnie jeśli otwór jest przy ścianie. Źle ulokowane drzwi będą niewygodne, a codziennie wielokrotne korzystanie z nich – bardzo irytujące.

Można rozważyć także drzwi dwuskrzydłowe. Są one szczególnie eleganckie. Są też na ogół szersze od dwuskrzydłowych przykładowo mogą to być drzwi o szerokości standardowe skrzydeł takie jak 60cm+60cm, 70cm+70cm , 80cm+80cm , 90cm+90cm jak również wykonane według indywidualnego projektu. Nadają wnętrzu wyjątkowo eleganckiego   charakteru najczęściej są montowane w wiatrołapach domów jednorodzinnych jak również świetnie zgrywają się ze starym budownictwem – w kamienicach i przedwojennych domostwach stosowano przede wszystkim drzwi dwuskrzydłowe.

To nie wszystkie możliwości. Najrozsądniej jest kupować drzwi na wymiar. Można wówczas nie tylko precyzyjnie wymierzyć skrzydło i zdać się na fachowców w kwestii montażu, ale i dać się ponieść wyobraźni – drzwi na miarę mogą mieć dowolne wymiary i fantazyjne kształty oraz wzory.

Do jakiego pomieszczenia?

Drzwi powinny być dobrane do pomieszczenia, w którym mają służyć. Inne będą do pokoju, a inne do łazienki. Te ostatnie mają najczęściej u dołu kratkę, która umożliwia sprawne wentylowanie pomieszczenia. Właśnie takie rozwiązania są konieczne w drzwiach wiodących do pomieszczeń, w których często jest wilgotno. Obecnie jest ono coraz częściej wypierane przez podcięcie u dołu drzwi o około 1.2- 1.5  centymetra. Tego typu sposoby sprawdzają się w toaletach, łazienkach i pralniach . W pokojach nie jest to konieczne.

Wybierając drzwi, warto zdać się na ekspertów i wybrać firmę, która nie tylko sprzedaje drzwi  ale też potrafi doradzić klientowi, jaki rodzaj drzwi powinien zastosować do danego pomieszczenia, dokonać pomiaru otworów drzwiowych, jak i przedstawić  rozwiązania, które pomogą lepiej wykorzysta i zagospodarować dane pomieszczenie. Powinna to być firma która  oferuje profesjonalny montaż, a potem sprawnie i bezproblemowo je serwisuje. Może to być np. www.impro.com.pl. Kiedy już postanowisz, w jakim stylu mają być utrzymane, a także w którą stronę mają się otwierać oraz ile mieć drzwi  i w jakim pomieszczeniu będą stosowane, warto skonsultować bardziej techniczne parametry oraz specjalne życzenia z fachowcami.